Polisy antypodatkowe wyprą lokaty? Uwaga na haczyki

Polisy na życie i dożycie sprzedawane w bankach jako alternatywa dla lokat bankowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy Polacy ulokowali w nie już ok. 6 mld zł. Najlepsze oprocentowanie oferuje Getin Bank - wynika z rankingu Expandera i ?Gazety Prawnej?.

Według "Gazety Prawnej" polisy konkurujące z lokatami podbijają rynek, bo od zysków nie trzeba płacić 19 proc. podatku Belki. Dlatego pieniądze masowo wycofywane na początku tego roku z giełdy i z funduszy inwestycyjnych zaczęły być inwestowane nie tylko w lokaty, ale także w tzw. polisy lokacyjne czyli ubezpieczenia na życie i dożycie z jednorazową składką, które dają pewność osiągnięcia z góry określonych zysków.

Jak zaznacza gazety tradycyjna lokata może być wprawdzie oprocentowana na ponad 8 proc., ale od zysku zapłacimy podatek Belki, który obniży nasz dochód do poziomu niższego niż możliwy zysk z polisy oprocentowanej na 6,48 proc.

Jednak cytowany przez GP Jarosław Sadowski, analityk produktów finansowych w Expander Advisors, ostrzega, że banki wykorzystują ten fakt, podając w reklamach polis lokacyjnych wysokie oprocentowanie, jakie musiałaby mieć lokata, aby była równie zyskowna jak polisa. Według niego to chwyt marketingowy, bo faktycznie na żadnej rocznej polisie nie zarobimy więcej niż niecałe 7 proc.