Tomasz Gollob wygrał żużlowe GP Danii!

Sobotni turniej Grand Prix Danii w Kopenhadze był dla Tomasza Golloba setnym w jego karierze. Najlepszy polski żużlowiec uczcił go najlepiej jak mógł. Wygrywając!

- Jestem bardzo szczęśliwy. Lepszego uczczenia jubileuszu nie mogłem sobie wymarzyć - tryskał radością po zawodach Gollob, dla którego był to 13. wygrany turniej Grand Prix. Triumf zapewnił też Gollobowi udział w Super Prix, czyli dodatkowym biegu na zakończenie tegorocznego cyklu, w którym wystartują zwycięzcy z Göteborga (Rune Holta), Kopenhagi, Cardiff oraz Gelsenkirchen, a pula nagród wyniesie 200 tys. dol. - Jeżdżę dla sportu, nie dla pieniędzy. Ale na pewno, skoro już wystartuję w tym biegu, będę chciał go wygrać. Jednak moim celem w tym roku nie jest zdobywanie jak największej ilości pieniędzy, tylko punktów, by dogonić Duńczyka Nickiego Pedersena - stwierdził Gollob.

Początek zawodów wcale nie wskazywał na to, że po ostatnim biegu 28 tys. kibiców wysłucha Mazurka Dąbrowskiego. Gollob co prawda gromadził skrzętnie punkty, ale nie błyszczał. Raz przyjechał trzeci, a w dwóch wyścigach, mimo udanych startów, nie udało mu się pokonać bardzo szybkiego w Kopenhadze Australijczyka Jasona Crumpa oraz wspomnianego Pedersena.

Jednak czas poświęcony na dopasowanie motocykli w turnieju głównym zaprocentował w decydującej rozgrywce. W półfinale, mimo nie najlepszego trzeciego pola, Gollob po przegranym starcie na pierwszym łuku po zewnętrznej wyprzedził Pedersena, rewanżując mu się za wcześniejszą porażkę. - W tym momencie uwierzyłem, że mogę powalczyć o zwycięstwo - mówił.

W wielkim finale - znów z trzeciego pola - Polak wystartował jeszcze słabiej, ale wykorzystał ostrą walkę w pierwszym łuku Pedersena z Crumpem. Szybko przyciął do krawężnika, wyprzedził obu rywali i pomknął po drugie w tym roku zwycięstwo. Drugi był Pedersen, a trzeci Australijczyk. - Liczyłem na półfinał, a udało się awansować do finału. W nim każdy chciał wygrać, a ja zająłem drugie miejsce - mówił po zawodach Pedersen, który we wszystkich tegorocznych turniejach był w finale. - Ta regularność pozwala mi prowadzić w klasyfikacji - przyznawał Duńczyk, który ma 11 punktów przewagi nad Gollobem.

Z pozostałych reprezentantów Polski bliżej awansu do półfinałów był Rune Holta, jednak przegrał on miejsce w ósemce, zajmując czwartą pozycję w swoim ostatnim starcie. - Motor miałem szybki i liczyłem na awans, jednak w decydującym momencie jechałem z najgorszego, czwartego pola startowego. W końcówce zawodów nikt z niego nie wygrywał - tłumaczył Holta, który zakończył zawody z dorobkiem siedmiu punktów na dziewiątej pozycji.

Po raz kolejny fatalnie spisywał się Krzysztof Kasprzak, który po trzech wyścigach miał zerową zdobycz punktową. Dopiero w dwóch ostatnich startach wywalczył trzy oczka, ale starczyło to do zajęcia tylko 14. miejsca.

Sobotnie zawody, mimo że podobnie jak poprzednie rozegrane w Göteborgu, odbyły się na specjalnie przygotowanym na tę okazję jednodniowym torze. W Szwecji nawierzchnia była w takim stanie, że żużlowcy bardziej myśleli o tym, by utrzymać się na motocyklu, niż o walce z rywalami. W Kopenhadze tor był znakomicie przygotowany, a kibice już od pierwszego wyścigu oglądali emocjonujące wyścigi, w których znakomicie spisywali się gospodarze. Oprócz Pedersena w finale był też Hans Andersen, który zajął czwartą pozycję, a oczko niżej uplasował się startujący z dziką kartą Kenneth Bjerre.

Piąty turniej, Grand Prix Wielkiej Brytanii, odbędzie się 28 czerwca na Millennium Stadium w Cardiff.

Wyniki GP w Kopenhadze: 1. Gollob (Polska) 19 pkt, 2. . Pedersen (Dania) 20, 3. Crump (Australia) 18, 4. Andersen (Dania) 11, 5. Bjerre (Dania) 11, 6. Hancock (USA) 10, 7. Jonsson (Szwecja) 9, 8. Adams (Australia) 8, 9. B. Pedersen (Dania) 7, 10. Nicholls (Wielka Brytania) 7, 11. Holta (Polska) 7, 12. Iversen (Dania) 6, 13. Lindgren (Szwecja) 3, 14. Kasprzak (Polska) 3, 15. Harris (Wielka Brytania) 3, 16. Dryml (Czechy) 1, 17. Klindt (Dania) 1

Klasyfikacja generalna: 1. N. Pedersen (Dania) 69 pkt, 2. Gollob (Polska) 58, 3. Crump (Australia) 48, 4. Hancock (USA) 44, 5. Adams (Australia) 42, 6. Andersen (Dania) 39, 7. Lindgren (Szwecja) 39, 8. Jonsson (Szwecja) 38, 9. Holta (Polska) 33, 10. Iversen (Dania) 26, 11. Nicholls (Wielka Brytania) 23, 12. Harris (Wielka Brytania) 20, 13. Kasprzak (Polska) 17, 14. Hampel (Polska) 16, 15. Dryml (Czechy) 15, 16. B. Pedersen (Dania) 11