Ile da nam wspólna waluta?

Wspólna waluta sprawi, że nasz PKB będzie większy o dodatkowe 1,5-2,5 proc. Do tego bezrobocie będzie niższe. To zrekompensuje nam nieco wyższe ceny

Wspólna waluta sprawi, że nasz PKB będzie większy o dodatkowe 1,5-2,5 proc., a bezrobocie niższe. To zrekompensuje nam nieco wyższe ceny (w pierwszym roku 0,36-0,71 proc.) - wynika z raportu Instytutu Badań Strukturalnych oraz Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

- Przy wartości PKB rzędu 1,2 bln zł te małe procenty dają duże kwoty. Zrezygnować z euro to zrezygnować z kilkudziesięciu miliardów złotych - wyjaśnia Maciej Bukowski z IBS. Za ten efekt w połowie odpowiadać ma redukcja kosztów transakcyjnych przedsiębiorstw. Będą one mogły zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inwestycje, poprawę konkurencyjności, rozwój.

Kolejny istotny efekt to zmniejszenie liczby bezrobotnych. W średniej perspektywie mogłaby ona spaść o 1,3-2,6 proc., a w długiej o 3-6 proc. - I w znacznie większym stopniu dotyczy to bezrobotnych długotrwałych. A to podwójny zysk dla gospodarki - wyjaśnia Bukowski.