Kucinich: Poddać Busha impeachmentowi za wojnę w Iraku!

Dennis Kucinich, były kandydat na prezydenta USA z ramienia Demokratów, przedstawił Izbie Reprezentantów wniosek o poddanie impeachmentowi prezydenta George'a W. Busha zarzucając mu szereg nadużyć, w tym bezprawną inwazję na Irak.

Kucinich w swoim wniosku stawia Bushowi 35 zarzutów. Większość z nich dotyczy wojny w Iraku. Oskarża on prezydenta USA o to, że okłamał Kongres i naród amerykański, co do konieczności przeprowadzenia wojny w Iraku, wspólnie z Pentagonem fabrykując dowody na istnienie tam broni masowego rażenia. Ponadto pogwałcił prawo amerykańskie i międzynarodowe rozpoczynając inwazję; nie wyposażył żołnierzy walczących w Iraku w odpowiedni sprzęt wojskowy oraz sfałszował dane dotyczące ilości ofiar.

Inne zarzuty, jakie kongresmen z Ohio stawia Bushowi, to nielegalne przetrzymywanie obywateli USA i innych krajów bez postawienia zarzutów, stosowanie tortur wobec podejrzanych o terroryzm, przekazywanie zatrzymanych innym państwom, wykorzystanie wywiadu wojskowego do zbierania informacji o osobach cywilnych zamieszkujących Stany Zjednoczone, wykorzystanie agencji bezpieczeństwa wewnętrznego do podsłuchiwania rozmów Amerykanów, a także mieszanie się w proces wolnych i demokratycznych wyborów, korumpowanie organów sprawiedliwości, nieumiejętne działanie podczas i po huraganie Katrina, zignorowanie informacji wywiadu o zagrożeniu terrorystycznym z 11 września 2001 roku i utrudnianie dochodzenia w tej sprawie.

Kucinich ogłosił projekt poddania Busha impeachmentowi w poniedziałek wieczorem, do tej pory jednak trwało czytanie wniosku w Izbie Reprezentantów.

Spiker izby niższej Kongresu Nancy Pelosi zapowiedziała, że nie poprze wniosku Kucinicha, tłumacząc, że inicjatywa ta nie ma szans powodzenia i mogłaby prowadzić do podziałów.

W ubiegłym roku Kucinich przedstawił wniosek o poddanie impeachmentowi wice prezydenta Dicka Cheney'a. Został on jednak odrzucony.

Do tej pory Izba Reprezentantów głosowała za impeachmentem tylko dwa razy, w przypadku Andrew Johnsona w 1868 roku i Billa Clintona w 1999 roku. Obie próby usunięcia prezydentów nie powiodły się, gdyż za ich uniewinnieniem zagłosował Senat.