Agata Mróz świętą?

PRZEGLĄD PRASY. Czy to, że Agata Mróz mimo choroby zdecydowała się na urodzenie dziecka, jest podstawą do ogłoszenia ją świętą? Postawa Agaty Mróz "świadczy na pewno o ogromnej klasie człowieka i może być przesłanką do zastanowienia się nad wyniesieniem na ołtarze" - mówi dziennikowi "Polska" ks. Adam Boniecki, red. naczelny "Tygodnika Powszechnego".

Ks. Boniecki: Z inicjatywą musi wyjść lokalny kościół

"Agata wybrała życie dziecka, walczyła o nie. W perspektywie chrześcijańskiej takie zdecydowane i świadome działanie zasługuje na świętość" - uważa ks. Boniecki.

Gazeta przytacza też opinię Ewy Kowalewskiej z katolickiego Forum Kobiet Polskich. Wg niej, "postawa Agaty przypomina do złudzenia historię błogosławionej Gianny Beretty Molli", która urodziła dziecko, choć miała włókniaka macicy. Zmarła w 1962, tydzień po porodzie, a w 1994 Jan Paweł drugi ogłosił ją błogosławioną.

Drzewiecki: Córce Agaty Mróz państwo zapewni rentę

Minister sportu Mirosław Drzewiecki zapowiedział w radiowej Trójce, że rząd zapewni córce Agaty Mróz specjalną rentę. Jak mówił, zmarła siatkarka była wspaniałą osobą i wzorem dla innych.

Jego zdaniem, państwo powinno zapewnić opiekę dwumiesięcznej córce medalistki, Lilianie. Dziewczynka otrzyma też od oficjalnego sponsora polskich siatkarek, firmy Polkomtel specjalną polisę, która ułatwi jej start w dorosłe życie

Agata Mróz zmarła w zeszłym tygodniu w wieku 26 lat w wyniku infekcji po przeszczepie szpiku kostnego. Była chora na białaczkę.

Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce. W 2003 i 2005 roku zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy. Występowała w Polskim klubie BKS Stal Bielsko-Biała, z którym w latach 2003 i 2004 wywalczyła mistrzostwo Polski, a w latach 2004 i 2006 puchar Polski. Od 2006 r. występowała w hiszpańskim zespole Gruppo 2002 Murcia, z którym w 2007 r. zdobyła m.in. mistrzostwo i puchar Hiszpanii.