Rozpoczął się proces organizatorów 11 września

W amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie rozpoczyna się proces 5 więźniów oskarżonych o udział w przygotowaniu zamachów terrorystycznych z 11 września. Wszystkim podejrzanym grozi kara śmierci. Na ławie oskarżonych w Guantanamo zasiadł między innymi Chalid Szejk Mohammed.

Według amerykańskich władz, był on numerem 3 w Al-Kaidzie i głównym organizatorem ataków na Word Trade Center i Pentagon oraz 30-tu innych akcji terrorystycznych. Mohammed został schwytany w 2003 roku w Pakistanie.

Przetrzymywano go w tajnych więzieniach CIA i poddawano kontrowersyjnym metodom przesłuchań, takim jak podtapianie. Akt oskarżenia Chalida Szejka Mohammeda i 4 jego współpracowników obejmuje 169 przestępstw. Jeśli wojskowy sąd uzna ich winę, całej piątce grozić będzie egzekucja.

Proces w Guantanamo obserwuje 60 dziennikarzy. Ze względów organizacyjnych amerykańskie władze nie zgodziły się by na ławach dla publiczności zasiedli przedstawiciele rodzin ofiar zamachów z 11 września. Będą oni jednak mieli możliwość śledzenia procesu za pośrednictwem zamkniętej sieci telewizyjnej w kilku amerykańskich bazach wojskowych.

W atakach na Światowe Centrum Handlu zginęły prawie 3 tysiące osób w tym ponad 300 funkcjonariuszy służb miejskich, którzy nieśli pomoc uwięzionym w budynku.