USA: ostrzejsze przepisy dot. wjazdu

Waszyngton zaostrza przepisy dotyczące wjazdu do kraju.

Jak pisze "Financial Times" podróżujący do Stanów Zjednoczonych, od których władze nie wymagają wiz wjazdowych, będą musieli rejestrować się w internecie na specjalnej stronie. Formalności trzeba będzie dopełnić co najmniej 72 godziny przed wylotem do Ameryki.

Nowe przepisy będą obowiązywać od stycznia, jednak już od sierpnia chętni będą mogli wypełnić wniosek on-line. Rejestracji będzie można dokonać za pośrednictwem agencji turystycznych, stron przewoźników lotniczych albo poprzez specjalną stronę amerykańskiej administracji.

Jak podaje "Financial Times", nowe przepisy zostaną ogłoszone dziś przez sekretarza departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego, Michaela Chertoffa. Mają one utrudnić wjazd do Stanów Zjednoczonych terrorystom z krajów, które nie potrzebują wiz wjazdowych.

Pracownicy amerykańskiego urzędu bezpieczeństwa narodowego informują, że we wniosku on-line prawdopodobnie będzie trzeba wpisać takie same informacje, jak we wniosku wjazdowym. Zwracają uwagę na to, że odpowiedni formularz i tak trzeba wypełnić przed przyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzenie nowych przepisów zapowiadano już w zeszłym roku. Przewidywały one jednak konieczność rejestrowania się z 48-godzinnym wyprzedzeniem. Europejscy przewoźnicy wyrażali wówczas zaniepokojenie, iż mogłoby to utrudnić na przykład podróże biznesowe załatwiane na ostatnią chwilę.

Zgodnie z nową regulacją przybywający do Stanów będą mieli 72 godziny na wypełnienie wniosku, a ich rejestracja będzie wielokrotnego użycia i będzie ważna przez ponad 2 lata.

Nowy program obejmie obywateli 27 krajów: większości państw zachodniej Europy, Australii, Brunei, Japonii, Nowej Zelandii i Singapuru.