Gaz podgrzewa ceny, inflacja w górę

W maju wskaźnik inflacji skoczył z 4 do 4,3 proc. - takie szacunki podało wczoraj Ministerstwo Finansów. To tylko cementuje przekonanie ekonomistów, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe.

- Głównym czynnikiem wzrostu inflacji była energia i paliwa. W maju podrożała również żywność (o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca), głównie za sprawą wzrostu cen owoców i warzyw. Zdaniem Ministerstwa Finansów kolejne miesiące powinny przynieść stabilizację trendu inflacyjnego - napisała w komentarzu do prognozy wiceminister Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Ekonomiści wyjaśniają, że wzrost wskaźnika cen to efekt m.in. podwyżki cen gazu. Nowe cenniki zostały zatwierdzone pod koniec kwietnia. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na podwyżkę o 14,4 proc., ale tylko niewielka część została uwzględniona w kwietniowych rachunkach. Wzrosły też ceny prądu.

Jak na wzrost inflacji zareaguje Rada Polityki Pieniężnej? - Niemal wszyscy członkowie RPP zapowiedzieli czerwcową podwyżkę stóp. Jest ona niemal pewna. Teraz główne pytanie brzmi: czy będzie jeszcze jedna - komentuje Rafał Benecki, ekonomista ING BSK.

Członkowie RPP nie byli zaskoczeni informacją resortu finansów. Dariusz Filar powiedział w TVN CNBC, że ta prognoza jest w dużym stopniu zbieżna z krótkoterminową prognozą ekspertów Narodowego Banku Polskiego. Halina Wasilewska-Trenkner dodała, że Rada wciąż w komunikatach podkreśla, że nie rezygnuje z zacieśniania polityki pieniężnej, choć trudno powiedzieć, kiedy zdecyduje się na podwyżkę stóp.

Obecnie podstawowa stopa procentowa wynosi 5,75 proc.