W Czechach Polakom żyje się lepiej i taniej niż u siebie

Mieszkania i domy w Czechach są tańsze, urzędnicy pomocni, formalności w urzędach mniej. To wszystko sprawia, że Polakom żyje się tam lepiej niż w Polsce - pisze ?Gazeta Opolska?.

Gazeta opisuje przypadek małżeństwa z Bogatyni. W Polsce na zamianę ziemi rolnej na działkę czekali latami. W Czechach kupno domu zajęło im trzy dni a wszystkie formalności załatwił pośrednik sprzedaży. 160 - metrowy dom z ogrodem 27 km od Bogatyni kosztował ich 140 tys. zł. Za mniejszy po polskiej stronie musieliby zapłacić niemal dwa razy tyle.

Po wejściu do Czech do Unii ziemię w tym kraju może kupić każdy obywatel Wspólnoty, który otrzyma zgodę nawet na pobyt tymczasowy. "Gazeta Opolska" pisze, że decyduje się na to coraz więcej Polaków. Jest łatwiej. W Cechach nie trzeba mieć zgody urzędników na przykład na budowę - na własnej działce każdy może postawić bez pozwolenia każdą budowlę do 40 mkw.

Nasi południowi sąsiedzi wprowadzili mnóstwo ułatwień dla przedsiębiorców - wszystkie formalności można załatwić w jednym miejscu a zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej kosztuje jedynie 140 zł.

Polaków przyciągają też niższe podatki - Czesi wprowadzili 15 proc. podatek liniowy od osób fizycznych.