Obniżenie akcyzy na benzynę nie ma uzasadnienia

Warto zastanowić się nad obniżką akcyzy na olej napędowy. W przypadku benzyny taki manewr nie ma uzasadnienia, gdyż benzyna nie zdrożała tak drastycznie jak olej - pisze ?Gazeta Prawna?.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena oleju napędowego zdrożała aż o 25 proc. W przypadku benzyny, choć ceny ropy podwoiły się, tak drastycznych wzrostów cen nie było. Uwzględniając fakt, że inflacja w kwietniu liczona rok do roku wyniosła 4 proc., realny wzrost cen Pb 95 był nieznaczny.

Zdaniem ekspertów, których cytuje "GP", wysokie ceny diesla przekładają się na gospodarkę, podczas gdy benzyna używana głównie przez indywidualnych użytkowników nie jest problemem.

Analitycy są zdania, że jeśli zrealizują się czarne prognozy ropy za 200 dol., to przy kursie dolara takim jak teraz obniżka akcyzy i tak nie powstrzyma wyraźnego wzrostu cen benzyny.

Rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie akcyzy. Donald Tusk zapowiedział, że nie obniży stawki zanim nie uzyska pewności, że skorzystają na tym kierowcy, nie producenci. Waldemar Pawlak woli, by decyzja zapadła na poziomie Unii.

"GP" zauważa ], że W Polsce akcyza na olej napędowy jest obecnie na minimalnym dopuszczalnym przez dyrektywy UE poziomie. Akcyza na benzynę jest na wyższym poziomie.