Polski rynek operacji plastycznych wart jest już ćwierć miliarda zlotych

Polacy coraz chętniej poddają się operacją plastycznym. Krajowy rynek wart jest już 250 mln złotych - czytamy w najnowszym wydaniu magazynu ?Forbes?.

Polski rynek medycyny estetycznej wart jest kilka miliardów złotych. Tymczasem rynek samych operacji plastycznych oceniany jest przez dr Jarosława Stańczyka, właściciela Linea Corporis, na 200-250 mln zł, a roczne obroty największych klinik to 6 - 8 mln złotych - podaje "Forbes".

Kiedyś sądzono, że główną klientelę klinik plastycznych stanowią artyści, adwokaci, prezenterzy telewizyjni. Dzisiaj są to przede wszystkim przedsiębiorcy i managerowie. Kliniki odwiedzają jednak głównie kobiety z czego większość (50 proc.) wybiera z oferty kuracje botoksowe, a spośród operacji największą popularnością cieszy się powiększanie piersi (20 proc.), następna w kolejności jest liposukcja (10 proc.), korekta nosa (10 proc.) i plastyka brzucha (5 proc.).

Osoby, które zdecydowały się na operacje plastyczne oprócz lepszego wyglądu zauważają, że są lepiej odbierane przez otoczenie, i że odnoszą większe sukcesy w pracy.