Kazimierz Górski, piłka nożna - Zeszyt 8

Trener Tysiąclecia, symbol polskiej piłki nożnej, twórca jej największych sukcesów - Kazimierz Górski to człowiek, którego znają wszyscy. To także mistrz i wicemistrz olimpijski.

W tym odcinku mówić będziemy o futbolu i wspaniałych piłkarzach Kazimierza Górskiego. Niekoniecznie jednak o powszechnie znanych meczach Złotej Jedenastki na mistrzostwach świata, których wyniki pewnie każdy kibic jest w stanie wyrecytować z pamięci. Zajmiemy się przede wszystkim startem polskich piłkarzy na igrzyskach olimpijskich.

W czasach, gdy na igrzyskach mogli startować tylko amatorzy, olimpijskie występy piłkarzy przez wielu nie były traktowane serio. Polska drużyna, którą wystawialiśmy na igrzyskach, była jednak równie mocna, jak ta na mundialu. To właśnie Polska w 1972 r. i 1974 r. udowodniła, że zespół, który odnosi sukces olimpijski, liczyć się będzie także podczas mistrzostw świata.

Urodzony 2 marca 1921 r. we Lwowie trener Kazimierz Górski doprowadził Polskę na szczyt olimpijski. Jego piłkarze byli pierwszymi polskimi przedstawicielami gier zespołowych, którzy sięgnęli po złoto.

Tym razem przeniesiemy się do czasów, gdy "polska piłka nożna" znaczyło "zwycięstwo", ale także do czasów, gdy srebrny medal olimpijski traktowany był jako klęska. Spotkamy się nie tylko z piłkarzami trenera Kazimierza Górskiego, lecz również z uczestnikami innych olimpijskich turniejów piłkarskich - od igrzysk w 1924 r.w Paryżu aż po drużynę Janusza Wójcika z igrzysk w Barcelonie w 1992 r.