Zginął w okolicznościach, które na zawsze uczyniły z niego symbol patriotyzmu i walki - najpierw o to, by Mazurka Dąbrowskiego można było wysłuchać na igrzyskach olimpijskich; potem o to, by można go było wysłuchać w ogóle, w wolnej Polsce. Nieludzko skatowany na Pawiaku i zamordowany w Palmirach, zapłacił bardzo wysoką cenę za to, że pozostał niezłomny w trakcie przesłuchań. Tak jak na bieżni.
Janusz Kusociński urodził się 15 stycznia 1907 r. Do dziś pozostaje jedną z największych legend w historii polskiego sportu. Jego zwycięstwa z lat 30. i złoty medal olimpijski w Los Angeles w 1932 r. dały mu ogromną popularność w kraju i na świecie.
W tym odcinku naszej komiksowej opowieści o polskim olimpizmie przeniesiemy się właśnie w lata międzywojnia, aby zobaczyć, w jaki sposób Kusociński osiągnął w lekkoatletyce wielkie sukcesy, z jakimi przeciwnościami musiał się zmagać i jakie kompleksy musiał w sobie przezwyciężyć. Zobaczymy to wszystko z perspektywy celi na warszawskim Pawiaku, w której znalazł się po wybuchu wojny.
Spotkamy się także z innymi postaciami przedwojennego sportu - z wielkim fińskim biegaczem Paavo Nurmim, czy trochę już zapomnianym polskim mistrzem biegów Stanisławem Petkiewiczem, którzy zawsze mobilizowali Kusocińskiego. Spotkamy się też z Józefem Nojim, którego z kolei fascynował Kusociński. Do tego stopnia, iż doprowadziło go to do zguby.
Dzięki temu odcinkowi poczujecie Państwo tę niezwykłą atmosferę przedwojennej rywalizacji sportowej, której kres przyniosła wojna.