Siatkarka Agata Mróz pilnie potrzebuje krwi

Siatkarka Agata Mróz, której lekarze z wrocławskiego szpitala niedawno przeszczepili szpik, czuje się dobrze, ale potrzebuje krwi.

Zabieg przeprowadzono w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej przy ul. Bujwida przed tygodniem. Dawca pochodzi z Niemiec. Lekarze z kliniki bardzo ostrożnie oceniają szanse Agaty.

- Pacjentka jest izolowana, ma lekki stan podgorączkowy, ale to typowy objaw po przeszczepie - mówi prof. Krzysztof Kałwak.

Szefowa kliniki prof. Alicja Chybicka dodaje, że potrzeba czasu, żeby ocenić, czy przeszczep się przyjął. - Może zdarzyć się jeszcze wiele rzeczy, np. przeszczep zostanie odrzucony lub organizm Agaty zacznie z nim walkę. Ale to twarda dziewczyna - dodaje profesor Chybicka.

Niemal każdego dnia lekarze podają Agacie krew. - Przez te kilka dni od zabiegu siatkarka dostała 30 jednostek płytek krwi. Ma rzadką grupę B Rh-, której bardzo potrzebujemy - mówi dr Monika Chaszczewska-Markowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Dlatego Centrum gorąco apeluje do wrocławian o oddawanie krwi. - Brakuje nam zwłaszcza grup Rh ujemnych, ale z grupami dodatnimi też nie jest dobrze. Tymczasem idą wakacje, gdy zapotrzebowanie na krew zawsze się zwiększa - dodaje dr Chaszczewska-Markowska.

Osoby, które chcą wspomóc siatkarkę i innych potrzebujących krwi pacjentów, mogą się zgłaszać do RCKiK przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-18 oraz w sobotę od godz. 8 do 12. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.rckik.wroclaw.pl