Kampania "oszczędzaj nie tylko paliwo"

Rozpoczęła się ogólnoeuropejska kampania "oszczędzaj nie tylko paliwo", prowadzona z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Udział w niej weźmie ponad 40 koncernów paliwowych, w tym 6 w Polsce. Ulotki z informacjami jak oszczędzać paliwo dostępne będą w Polsce na dwóch i pół tysiąca stacji benzynowych.

Chcąc oszczędzać powinniśmy przestrzegać pewnych zasad m.in. należy usunąć niezbędne rzeczy z bagażnika, jeździć z zamkniętymi szybami, ograniczać stosowanie klimatyzacji oraz prowadzić samochód uważnie i z rozsądną prędkością - wymienia Jacek Wróblewski dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w rozmowie z Polskim Radiem. Stosując te zasady można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 proc..

Jednak głównym celem kampanii jest ochrona środowiska naturalnego, gdyż jeżdżąc oszczędniej emitujemy mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Musimy również pamiętać o tym, że niektóre surowce energetyczne nie są odnawialne, bowiem zbliża się okres wykorzystania paliw konwencjonalnych. To perspektywa najbliższych kilkudziesięciu lat - ostrzega Jacek Wróblewski.

To pierwsza tego typu akcja prowadzona na tak dużą skalę. Kampania jest realizacją zapisów dyrektywy w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych.