Sondaż o polskiej emigracji zarobkowej

Polska emigracja zarobkowa ma najwięcej zwolenników we Francji, a najmniej w Niemczech - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej", przeprowadzonego w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

Z badania wynika, że dwie trzecie Niemców uważa, że rynek pracy dla Polaków powinien zostać otwarty jak najpóźniej. Najwięcej obaw mają tamtejsi bezrobotni, osoby z niskim i średnim wykształceniem oraz mieszkańcy dawnego NRD.

Dużo bardziej chętni dla polskiej imigracji są Francuzi - 58 procent uważa, że to dobrze, że ich kraj otwiera swój rynek dla polskich pracowników. Spośród grup zawodowych, taką opinię wyraża 100 procent francuskich farmerów. Dużo bardziej sceptyczni są robotnicy, gdzie odsetek zwolenników i przeciwników polskiej imigracji jest niemal jednakowy.

Niemal połowa Brytyjczyków jest zadowolona z otwarcia rynku pracy dla Polaków. Najwięcej przeciwników napływu polskich pracowników jest wśród poszukujących pracy.

Sondaż, koordynowany przez TNS OBOP, przeprowadzono od 30-go kwietnia do 10-go maja. W Niemczech przebadano 1000 osób, a we Francji - 1002, a w Wielkiej Brytanii - 1032.