Indiana Jones i grób Kleopatry

Rozpoznawalny na całym świecie (przez swój znak handlowy - kapelusz jak z Indiany Jones'a) egipski archeolog, przewodniczący egipskiej Najwyższej Komisji ds. Antyków, ogłosił, że zidentyfikował miejsce, w którym znajduje się zaginiony grób królowej Kleopatry. Na dodatek Zahi Hawass liczy na to, że wraz z Kleopatrą pochowany jest jej kochanek - generał Marek Antoniusz.

Według 60-letniego archeologa, który prowadzi poszukiwania wraz z innymi 12 specjalistami i 70 pomocnikami, wspólny grób tej pary ma znajdować się 28 mil na zachód od Aleksandrii - w świątyni Taposiris Magna.

Hawass odkrył bowiem ponad 100-metrowy tunel pod świątynią, który "zawiera wskazówki", że piękna królowa może tam właśnie spoczywać.

- Odkryliśmy tunel z rzeźbami przedstawiającymi Kleopatrę i wiele monet z jej wizerunkiem - to są rzeczy, których nie znajdziesz w zwykłej świątyni - powiedział Hawass.

Ponad dwa tygodnie temu ekipa egipskiego Indiany Jones'a odkryła w tunelu także popiersie Marka Antoniusza, rzymskiego generała który był ukochanym Kleopatry i miał z nią trójkę dzieci, zanim ich marzenie o wielkim Egipcie doprowadziło do wojny z Rzymem.