Co zrobi RPP?

Analitycy nie są zgodni co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu. Dwudniowe posiedzenie RPP zaczyna się jutro.

Część ekspertów spodziewa się, że członkowie Rady zdecydują o podniesieniu stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Pozostali eksperci uważają, że RPP z taką decyzją wstrzyma się do czerwca.

Za podniesieniem stóp procentowych w tym miesiącu przemawiają dane makroekonomiczne takie jak szybko rosnące płace i zbyt wolny wzrost wydajności pracy. Na taką decyzję Rady mogą również wpłynąć informacje o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Z kolei za wstrzymaniem się z decyzją o podniesieniu stóp przemawiają dane za marzec, które wskazywały na ryzyko spowolnienia gospodarczego. Obawę ekspertów spowodowały dane o wyjątkowo niskim wzroście produkcji przemysłowej, która jednak mogła mieć związek z obchodzonymi w marcu świętami Wielkanocnymi.

Według analityków niezależnie od tego czy decyzja o podniesieniu stóp zapadnie w tym czy w przyszłym miesiącu - najprawdopodobniej będzie to ostatnia podwyżka w tym roku.

Decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych Rada podejmie jutro (28.05).

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75 procent.