"Entre les murs" zwycięzcą w Cannes

Francuski film "Entre les murs" (ang. "The Class") o życiu szkolnym w paryskim liceum otrzymał główną nagrodę na 61. Festiwalu Filmowym w Cannes. Jest to pierwsza od 21 lat Złota Palma dla filmu francuskiego. Nagrodę odebrał reżyser filmu, Laurent Cantet, wręczał ją natomiast amerykański aktor Robert de Niro. Przewodniczący jury Sean Penn podkreślił, że nagroda za ten ?niesamowity film" została przyznana jednogłośnie.

W chwili ogłoszenia tytułu zwycięskiego filmu, na scenę Pałacu Festiwalowego wybiegła grupa około 20 nastolatków. Wszyscy oni grali w tym filmie, opowiadającym o pracy nietypowego nauczyciela w jednej ze szkół na paryskim przedmieściu.

Nagrody specjalne za całokształt twórczości otrzymali Catherine Denevue i Clint Eastwood.

Za najlepszy scenariusz uznano ten stworzony przez braci Dardenne z Belgii do filmu "Le silence de Lorna". Bracia Dardenne są także reżyserami tego filmu. Jego bohaterką jest Lorna, młoda imigrantka z Albanii, która zamieszkała w Belgii po fikcyjnym ślubie z obywatelem tego kraju. Dzięki takiemu małżeństwu postanowiła uzyskać belgijskie obywatelstwo.

Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Sandra Corveloni za rolę w brazylijskim dramacie "Linha de Passe" (Line of Passage) o czterech braciach szukających ucieczki z slamsów Sao Paolo.

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Benicio del Toro za rolę w filmie "Che", wyreżyserowanej przez Stevena Soderbergha biografii południowoamerykańskiego rewolucjonisty Ernesto "Che" Guevary.

Nagrodę specjalną od jury otrzymał "Il Divo" włoskiego reżysera Paolo Sorrentino. To biograficzna opowieść o byłym premierze Włoch Giulio Andreottim.

Grand Prix otrzymał "Gomorra" włoskiego reżysera Matteo Garrone. Akcja filmu rozgrywa się w przestępczym półświatku Neapolu.

Za najlepszą reżyserię uznano tę Turka Nuriego Bilge Ceylana. Uhonorowano go za reżyserię dramatu "Three Monkeys", o rodzinie, której członkowie - aby móc pozostać razem - decydują się na wiele kłamstw. Starają się "ignorować" prawdę - ze strachu oraz po to, by uniknąć odpowiedzialności za własne czyny.

Nagrodę za najlepszy debiut (Złotą Kamerę) otrzymał Anglik Steve McQueen za film "Hunger".

Za najlepszy film krótkometrażowy jury uznało film "Megatron" Rumuna Mariana Crisana.

W jury konkursu głównego festiwalu, pod przewodnictwem amerykańskiego aktora i reżysera Seana Penna, zasiadali m.in. izraelsko-amerykańska aktorka Natalie Portman, irańska reżyserka Marjane Satrapi (nominowana do Oscara za głośny film animowany "Persepolis") i meksykański reżyser Alfonso Cuaron.

Więcej materiałów wideo i artykułów o nagrodach, kandydatach i samym Festiwalu znajdziesz tu