Teksas: dzieci zabrano z sekty wbrew prawu

Teksaski sąd apelacyjny orzekł, iż policja nie miała prawa wyprowadzać 463 dzieci z poligamistycznej sekty Warrena Jeffsa. W kwietniu tego roku na ranczu, gdzie rezydowała sekta, urządzono obławę, na podstawie podejrzeń, iż dochodziło tam do molestowania seksualnego nieletnich.

Zdaniem sądu, powody usunięcia dzieci z sekty były niewystarczające. Prokuraturze nie udało się udowodnić, że dzieci były bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo, co stanowi warunek konieczny do legalnego usunięcia dzieci z domu rodziców bez przeprowadzenia postępowania sądowego.

W procesie uczestniczyło 100 prawników, którzy walczyli o to, by dzieci wróciły do swoich rodzin. Teksaski sąd nie wydał jednak nakazu ich powrotu na ranczo.

3 kwietnia 2008 roku policja federalna urządziła obławę na poligamistyczną sektę Warrena Jeffsa, po otrzymaniu telefonu od 16-latki zamieszkującej ranczo, która twierdziła, że została zmuszona do małżeństwa i molestowana przez swojego męża, któremu wkrótce urodzi drugie dziecko. Nastolatka ujawniła, że w podobnej sytuacji jest wiele innych dziewcząt z sekty.

Do tej pory policji nie udało się ustalić tożsamości nastolatki.

Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zaprzeczył oskarżeniom o molestowanie nieletnich i ostro skrytykował władze, twierdząc, że dzieci wyprowadzono z rancza bez powiadomienia ich rodzin. Niektórzy z rodziców nie wiedzą, do jakich rodzin zastępczych trafiły ich dzieci.

Skomplikowane śledztwo

Śledztwo prowadzone w sprawie nadużyć na ranczu pod Eldorado nie należy do prostych.

Jak na razie policji udało się ustalić tożsamość 168 matek i 69 ojców zabranych z rancza dzieci. Nie stwierdzono jednak, kim są matki ponad setki dzieci.

Dochodzenie utrudnia fakt, iż część kobiet i dzieci podało policji nieprawdziwe nazwiska i wiek.

Początkowo policja poinformowała, iż ponad połowa nieletnich dziewczynek albo już została matkami, albo jest w ciąży. W toku śledztwa ustalono jednak, że niektóre z kobiet, które uważano wcześniej za nieletnie, w rzeczywistości są już dorosłe.

Dodatkowym utrudnieniem w ustalaniu ojcostwa i macierzyństwa wyprowadzonych z rancza dzieci jest fakt, iż członkowie sekty żyją w dużych rodzinach i stosują praktyki poligamistyczne. Dlatego żeby określić, kim są biologiczni rodzice, dorośli i dzieci z rancza poddawani są testom DNA.

Sekta Warrena Jeffsa

Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich to odłam Kościoła Mormonów. Oderwał się od niego ponad sto lat temu po tym, jak mormońscy przywódcy religijni zakazali poligamii.

Od czterech lat na ranczu w Teksasie zamieszkuje ponad 400 wyznawców sekty. Są oni oskarżani o aranżowanie małżeństw nieletnich dziewcząt.

Warren Jeffs, lider i "prorok" liczącego 10 tysięcy wiernych kościoła został aresztowany w ubiegłym roku i skazany na dziesięć lat więzienia za współudział w gwałcie. Postawiono mu również zarzuty dotyczące seksu z nieletnią.