Niemiecka poczta wypuściła znaczki z podobizną Rudolfa Hessa

Deutsche Post wypuściła serię znaczków pocztowych z podobizną zastępcy Hitlera - Rudolfa Hessa na zamówienie neonazistów, w ramach usługi pozwalającej na stworzenie własnego znaczka.

O zdarzeniu poinformowała skrajnie prawicowa Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD), chwaląc się, że udało jej się przechytrzyć niemiecką pocztę.

Deutsche Post przyznała się do wydrukowania znaczków w ramach usługi "znaczek na zamówienie". Usługa ta pozwala użytkownikom zamówić przez internet znaczki o dowolnym wyglądzie, w seriach od 20 do 10 tys., za cenę od 55 centów. Wystarczy przesłać poczcie zdjęcie lub obrazek tego, co ma się na znaczku pojawić.

Rzecznik Deutsche Post Dirk Klasen tłumaczy, że do niedopatrzenia doszło przez przypadek. Poczta ma specjalne systemy kontroli zamówień, które nie dopuszczają do druku treści pornograficznych lub niezgodnych z prawem, jednak w przypadku wizerunku Hessa z niewiadomych przyczyn kontrola ta nie zadziałała.

Po incydencie Deutsche Post zamierza uważniej sprawdzać zamówienia na znaczki.

Rudolf Hess, zastępca Hitlera, został aresztowany w 1941 roku w Wielkiej Brytanii. Trybunał Norymberski skazał go na dożywocie za zbrodnie wojenne. W 1987 roku, w wieku 93 lat, popełnił samobójstwo w więzieniu Spandau w Berlinie.

Dla neonazistów Hess jest bohaterem narodowym. W sierpniu, w rocznicę jego śmierci, organizują oni demonstracje na jego cześć.