Caritas i PAH znalazły sposób, jak dotrzeć z pomocą do mieszkańców Birmy

Caritas i Polska Akcja Humanitarna znalazły sposób, by dotrzeć do mieszkańców Birmy poszkodowanych przez cyklon Nargis. Polskie organizacje podjęły współpracę z lokalnymi organizacjami samopomocowymi. Rządząca krajem junta wojskowa nadal blokuje pomoc humanitarną z zagranicy.

Pomóż Birmie! - apel

Obie polskie organizacje apelują o wpłaty na pomoc poszkodowanym.

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska, podkreśla, że pomoc może bardzo szybko dotrzeć do ludzi, którzy przeżyli atak cyklonu poprzez trzy lokalne organizacje samopomocowe i tamtejsze ruchy religijne. Pieniądze na zakup niezbędnych rzeczy mogą być dostarczone poprzez kanały dyplomatyczne.

Janina Ochojska powiedziała, że ludzie, którzy ocaleli po uderzeniu cyklonu Nargis, potrzebują elementarnych rzeczy jak woda, leki, żywość czy brezent na tymczasowe schronienia.

Docelowo Polska Akcja Humanitarna ma brać udział w zapewnieniu mieszkańcom stałego dostępu do wody pitnej. Pomoc dla Birmańczyków już dostarcza Caritas Polska, której udało się dotąd zebrać około 180 tysięcy złotych na koncie z dopiskiem "Birma". Sekretarz organizacji, ksiądz Zbigniew Sobolewski, podkreśla, że pieniędzy będzie więcej, bo wczoraj w kościołach odbyła się kwesta na rzecz poszkodowanych. Zbiórka jeszcze nie została podsumowana. Caritas Polska już przekazała Birmańczykom 50 tysięcy dolarów, które zostaną rozdysponowane przez Caritas Szwajcarską. Organizacja ta od lat pomaga Birmańczykom na miejscu.

Szefowa PAH, Janina Ochojska, podkreśla, że Polacy powinni czuć się zobowiązani do pomocy Birmańczykom rządzonym przez reżim - tak, jak 25 lat temu pomagano nam.

Numery kont bankowych, na które można wpłacać pieniądze znajdują się na stronach internetowych www.caritas.pl i www.polskaakcjahumanitarna.pl