Estonia pokonana, Polacy bliżej ME

Polscy siatkarze wygrali drugi mecz w turnieju kwalifikacyjnym do ME. W olsztyńskiej hali Urania nie dali szans Estonii pewnie zwyciężając 3:0.

Złotka przegrywają z Japonią w walce o Pekin

Polacy przystępowali do turnieju w Olsztynie w roli zdecydowanego faworyta i na razie z tej roli wywiązują się bardzo dobrze. Drugi mecz z rzędu wygrali 3:0 i pokazali, jak wielka różnica klas dzieli Polaków od pozostałych drużyn walczących w eliminacjach.

W meczu z Estonią emocji dostarczył tylko pierwszy set, w końcówce którego rywale Polaków niespodziewanie objęli prowadzenie (20:19). Jednak dobra gra Mariusza Wlazłego i Marcina Wiki zapewniła Polakom zwycięstwo w tej partii, którą efektownym asem serwisowym zakończył zawodnik Resovii.

W kolejnych setach Polacy już nie dawali szans rywalom, od początku budując przewagę. Wicemistrzowie świata grali skutecznie i konsekwentnie, a ich zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone. Zwycięstwo Polaków w drugiej partii znów przypieczętował Marcin Wika.

Podobnie wyglądał trzeci i ostatni set meczu. Na pierwszą przerwę techniczną Polacy schodzili prowadząc 8:3, po drugiej wygrywali już 16:8. Rywali stać było jeszcze na zryw w końcówce i zbliżenie się do Polaków na dwa punkty. Jednak przy wyniku 20:18 jeszcze raz klasę pokazał Wika. Po jego ataku było już 22:18. Chwilę później Estończyków zatrzymał pojedynczy blok Łukasza Żygadły, a set i mecz zakończył atak Piotra Gruszki.

Rywalizację w Olsztynie Polacy zakończą w niedzielę meczem z Węgrami. Zwycięzca grupy awansuje do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy. Od 23 do 25 maja w stolicy Estonii rozegrany zostanie turniej rewanżowy grupy F.

Piotr Gruszka: Estonia była wymagająca