Mięso nowym hitem inwestycyjnym

Rosnące ceny zbóż i energii windują powoli także ceny mięsa na świecie. Eksperci uważają, że mięso może się stać nowym hitem inwestycyjnym - pisze ?WSJ Polska".

Jak wynika z informacji gazety, jeden z dużych banków w Polsce planuje wprowadzenie produktu strukturyzowanego opartego na cenach mięsa. Podobne plany ma też New World Anternative Investments. Takimi produktami handluje się na rynkach towarowych, głównie w USA.

O mocnych podstawach dla wzrostu cen żywca piszą w analizach eksperci dużych banków inwestycyjnych, takich jak Merill Lynch, czy Goldman Sachs.

Ceny żywności rosną na świecie dramatycznie od początku roku. Jak wynika z przytoczonych przez "WSJ Polska" danych agendy ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa, towary rolne w przeciągu ostatnich trzech miesięcy podrożały o 40 proc. Ceny mięsa dotychczas nie rosły, jednak teraz najprawdopodobniej się to zmieni. Tylko w Unii Europejskiej prognozy przewidują wzrost 12 - 14 proc. Mięso drożeje też w USA.

Wzrosty cen mięsa są skutkiem wzrostu cen zbóż, które są składnikiem pasz. Ponadto o zboża z hodowcy żywca muszą konkurować z producentami biopaliw. Do tego dochodzi jeszcze wzmożone zapotrzebowanie na żywność w Chinach, gdzie spożywa się coraz więcej mięsa.