Nowe recepty zabezpieczone jak banknoty

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie nowych recept wyposażonych szereg zabezpieczeń, które mają zapobiegać ich fałszowaniu. Każda nowa recepta będzie miała swój indywidualny numer zapisany dodatkowo w kodzie kreskowym. Po tym numerze będzie można zidentyfikować lekarza, który ją wystawił.

Jak wygląda bezpieczna recepta?

Dodatkowo na recepcie znajdzie się znak wodny oraz włókienka, które świecą pod lampą ultrafioletową - to zabezpieczenia podobne jak w banknotach. Kolejnym elementem jest mikrodruk, którego, jak zapewniał Marek Twardowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, nie da się podrobić w żadnej drukarni w Polsce.

- Także papier będzie pochodził z jednej wytwórni w kraju - opowiadał Twardowski. - Na dodatek ma on takie właściwości, że jeśli ktoś będzie chciał coś na recepcie przerobić, np. zmienić liczbę opakowań, papier się odbarwi.

Ministerstwo zapewnia, że lekarze nie poniosą dodatkowych kosztów nowych recept, ponieważ mimo, że będą miały nowoczesne zabezpieczenia, będą tańsze od dotychczasowych.

Ponadto minister Ewa Kopacz zapowiedziała, że na liście leków refundowanych pojawią się 23 nowe pozycje. - Pacjenci zapłacą mniej za 85 preparatów, które znajdują się na listach leków refundowanych - zapowiedziała w środę minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ministerstwo zdrowia zapowiada też wprowadzenie finansowania leczenia trzech chorób przewlekłych - dwóch dziecięcych: pęcherzowego odwarstwianie naskórka, pierwotnej dyskinezy rzęsek (objawy podobne do mukowiscydozy) oraz stanu po resekcji trzustki. Zmiana ta ma kosztować około 8 milionów złotych.

Minister ogłosiła także iż powołano zespół do spraw chorób rzadkich.