Negocjacje UE-Rosja: zielone światło

Jest zielone światło na rozpoczęcie negocjacji Unii Europejskiej z Rosją w sprawie nowego dokumentu o współpracy.

Porozumieli się w tej sprawie ambasadorowie 27 państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Taką informację przekazały unijne źródła dyplomatyczne.

Tę decyzję powinni zatwierdzić unijni szefowie resortów spraw zagranicznych, którzy spotykają się pod koniec miesiąca w belgijskiej stolicy. Nie jest jednak wykluczone, że jeszcze dziś zrobią to ministrowie rozwoju Wspólnoty, którzy dyskutują o sytuacji w Birmie.

Rozpoczęcie rozmów z Rosją jest możliwe, bo Litwa zrezygnowała z weta. Rząd w Wilnie zgodził się na negocjacje, bo - jak tłumaczył - jego postulaty zostały spełnione. Najpierw Litwa uzyskała zapewnienie, że Bruksela będzie domagać się od Moskwy wznowienia dostaw ropy do rafinerii w Możejkach, a także współpracy w sprawach karnych. W ostatnich dniach Wilno skutecznie wymusiło na Wspólnocie większe zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu w Gruzji.

Wczoraj do Tbilisi poleciała unijna misja z udziałem ministrów spraw zagranicznych 5 państw, w tym Polski, która poparła integralność terytorialną Gruzji.