Marek Edelman: Irena Sendlerowa to wielki człowiek

Irena Sendlerowa to wielki człowiek, osoba o wielkim sercu, która może być przykładem dla wszystkich - powiedział Polskiemu Radiu Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w Getcie Warszawskim .

Irena Sendler - kobieta ze świata, którego już nie ma

- Dokonania Ireny Sendlerowej przerosły dokonania zwykłych ludzi - powiedział Edelman. - To wielki człowiek, osoba o wielkim sercu, która może być przykładem dla wszystkich - podkreślił.

Profesor Edelman w rozmowie z Polskim Radiem przypomniał, że Irena Sendlerowa był doskonałą organizatorką. - Dzięki niej podczas okupacji uzyskało pomoc ponad 2 i pół tysiąca żydowskich dzieci - zaznaczył.

W czasie likwidacji Getta Warszawskiego Irena Sendlerowa uratowała 2500 żydowskich dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość. Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i była torturowana na Pawiaku. Uniknęła rozstrzelania dzięki wpłaconemu przez "Żegotę" okupowi.

Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce". Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu.