GP na żużlu w Lesznie: Hampel czwary, Gollob piąty. Wygrał Adams

Ani Tomasz Gollob, ani Nicki Pedersen nie znaleźli sposobu na pokonanie rewelacyjnego Leigh Adamsa w finale Grand Prix Europy. - Chyba niektórzy trochę zbyt szybko mnie skreślili - mówi triumfator imprezy w Lesznie. Czwarte miejsce zajął Jarosław Hampel

Gollob: Zabawa dopiero się zaczyna

- Cieszę się, że dane mi było zwyciężyć przed własną publicznością w Lesznie. To moi kibice, startuję w Unii bez przerwy już od kilkunastu lat, udowodniłem, że wciąż jestem w stanie sięgnąć po medal. Niektórzy chyba zbyt szybko skreślili mnie po nieudanych zawodach w Krsko. Nie słuchałem ich i spokojnie robiłem swoje. Jak widać ten spokój wyszedł mi tylko na dobre - mówi ostatni po pierwszej rundzie w słoweńskim Krsko Adams.

Dwukrotny medalista mistrzostw świata był najlepszym zawodnikiem sobotniej Grand Prix. Organizatorzy imprezy przygotowywali nawierzchnię zgodnie z jego oczekiwaniami, brali także pod uwagę sugestie dwójki kolejnych żużlowców Unii: Hampela i Krzysztofa Kasprzaka. Australijczyk i startujący z "dzką kartą" Hampel wykorzystali szansę i dojechali do samego finału. - Żałuję, że nie dostałem szansy od organizatorów i nie jestem pełnoprawnym uczestnikiem cyklu Grand Prix w tym roku. Ten mój awans do finału to taki wynik trochę na otarcie łez. Pokazałem na pewno lwi pazur. Czuję niedosyt. Uważam, że gdybym lepiej rozegrał start i pierwszy wiraż mógłbym stanąć na podium - mówi Hampel.

Tuż za nim uplasował się Gollob, który bronił dwupunktowej przewagi nad Pedersenem po pierwszym turnieju w Słowenii. - Dobrze było tylko w pierwszej części zawodów. Potem się pogubiłem i nie byłem już tak skuteczny. Nie pomogły mi zewnętrzne pola startowe w dwóch ostatnich biegach, niewielu żużlowców potrafiło z nich wygrywać. To dopiero początek cyklu, nadal jestem w ścisłej czołówce- mówi Gollob.

Najwięcej emocji - poza finałem - dostarczył drugi bieg półfinałowy. O awans do wyścigu decydującego o miejscach na podium walczyło czterech niemal równorzędnych tego dnia żużlowców: Hampel, Pedersen, Crump i Gollob. Najszybciej ze startu wyszedł żużlowiec jeżdżący w barwach leszczyńskiej Unii i przy ogłuszającym dopingu kibiców jako pierwszy wjechał na linię mety.

Niespodziewanie ostatni był Gollob, ale pasjonującą walkę o ostatnie premiowane awansem miejsce stoczyli Crump i Pedersen. Australijczyk postawił wszystko na jedna kartę na ostatnim wirażu i zaatakował przy krawężniku jadącego na drugim miejscu obrońcę mistrzowskiego tytułu. Po wejściu Crumpa Duńczyk przekoziołkował na torze i uderzył w dmuchaną bandę. Sędzia wykluczył Australiczyka, co spotkało się z głośnymi gwizdami widowni. Telewizyjne powtórki wykazały jednak, że był minimalny kontakt między oboma zawodnikami. Frank Ziegler podjął więc słuszną decyzję.

- Kompletnie nie przejmuję się buczeniem i gwizdami. Przyzwyczaiłem się, że na wielu stadionach część kibiców mnie nie lubi. To tylko dodatkowo mnie motywuje. Nie wygrałem, ale już prowadzę w klasyfikacji generalnej. Nie oddam pierwszego miejsca aż do turnieju w Gelsenkirchen. Sędzia podjął dobrą decyzję, bo chyba każdy widział, że był kontakt między motocyklem Crumpa a mną - twierdzi trzeci w GP Europy Nicki Pedersen.

- Spodziewałem się o wiele lepszego wyniku na swoim torze. Co tu kryć, pojechałem słabo - przyznaje czternasty w Lesznie Krzysztof Kasprzak.

W klasyfikacji generalnej Nicki Pedersen (33 punkty) wyprzedził Tomasza Golloba (31). Świetna jazda w GP Europy zapewniła awans na trzecią pozycję Amerykaninowi Gregowi Hancockowi (28). Jarosław Hampel jest dziewiąty, Rune Holta trzynasty, a Krzysztof Kasprzak piętnasty. Następna runda Grand Prix odbędzie się 24 maja w Goeteborgu.

Wyniki:

Bieg po biegu:

1. Pedersen, Harris, Dryml, Tomicek

 

2. Hancock, Hampel, Lindgren, Crump

 

3. Jonsson, Adams, Kasprzak, Andersen

 

4. Gollob, Iversen, Nicholls, Holta

 

5. Adams, Tomicek, Lindgren, Holta

 

6. Jonsson, Crump, Harris, Iversen

 

7. Hancock, Pedersen, Nicholls, Kasprzak

 

8. Gollob, Hampel, Andersen, Dryml

 

9. Gollob, Crump, Kasprzak, Tomicek

 

10. Andersen, Harris, Lindgren, Nicholls

 

11. Hampel, Iversen, Pedersen, Adams

 

12. Hancock, Holta, Jonsson, Dryml

 

13. Hancock, Iversen, Andersen, Tomicek

 

14. Hampel, Holta, Harris, Kasprzak

 

15. Pedersen, Lindgren, Gollob, Jonsson

 

16. Adams, Crump, Dryml, Nicholls

 

17. Hampel, Jonsson, Tomicek, Nicholls (defekt)

 

18. Adams, Hancock, Gollob, Harris

 

19. Pedersen, Crump, Andersen, Holta

 

20. Iversen, Lindgren, Kasprzak, Dryml

Półfinały:

Adams, Hancock, Iversen, Jonsson

 

Hampel, Pedersen, Gollob, Crump (wykluczenie)

Finał:

Adams, Hancock, Pedersen, Hampel