Kto nie jedzie na Euro

Michał Goliński, Michał Pazdan i Dawid Janczyk - oni nie pojadą 19 maja na zgrupowanie reprezentacji przed Euro 2008. Kto jeszcze odpadnie? Na 99 proc. dwóch z czwórki: Jakub Wawrzyniak, Łukasz Garguła, Radosław Majewski, Łukasz Piszczek. Skład Leo Beenhakker ogłosi dziś

Lazio kupi Dudkę za grosze?

Wielką zagadką jest też Grzegorz Bronowicki. Dwanaście dni temu lewy obrońca Crvenej Zvezdy Belgrad miał artroskopię kolana. Od poniedziałku kopie już z piłką, noga nie boli, ale jeszcze nie może całkowicie zgiąć kolana. Czy Beenhakker podejmie ryzyko i weźmie go do Niemiec, a później na Euro? Jeśli osiągnie formę z eliminacji - na pewno.

Jeśli będzie niepewność co do zdrowia piłkarza, Bronowicki wróci do Polski po zgrupowaniu. Kto zastąpi go na lewej obronie? Gdy w eliminacyjnym meczu z Portugalią w Lizbonie Bronowicki zszedł kontuzjowany w 55. min, zastąpił go prawonożny Paweł Golański. Aby nie straciła na tym prawa obrona, na zgrupowanie w Donaueschingen pojedzie Adam Kokoszka. Obrońca Wisły może grać z prawej strony i w środku. A selekcjoner ceni zawodników uniwersalnych mogących grać na wielu pozycjach na boisku.

Na lewą stronę defensywy Leo Beenhakker mógłby też przesunąć Michała Żewłakowa lub w ostateczności Dariusza Dudkę. W tej sytuacji pod znakiem zapytania staje wyjazd na zgrupowanie Jakuba Wawrzyniaka, bo dla tylu obrońców nie ma miejsca.

Największa konkurencja jest w drugiej linii - miejsc jest aż dziesięć, ale kandydatów przynajmniej 15. W środku selekcjoner ma defensywnych Dudkę, Mariusza Lewandowskiego i Arkadiusza Radomskiego oraz Rafała Murawskiego, Rogera, Majewskiego i Gargułę. Z pierwszych trzech na pewno nie zrezygnuje. Roger, który niedawno dostał polski paszport, tez jest pewniakiem. Beenhakker wybierze więc między Gargułą a Majewskim.

Z ataku wypadnie Dawid Janczyk, który jak przed niespodziewaną nominacją nie zagrał ani minuty w kadrze, tak i po niej nie miał szans, by obejrzał go jeden z asystentów Beenhakkera. Od kilku tygodni napastnik CSKA Moskwa leczy kontuzjowaną rękę i nie gra.

Podczas zgrupowania w Niemczech bój o wyjazd na Euro stoczą środkowi napastnicy Radosław Matusiak i Artur Wichniarek. Pewniakami są Maciej Żurawski i Marek Saganowski, a egzekutorem może też być Euzebiusz Smolarek.

Jeśli chodzi o bramkarzy, to niemal przesądzone jest, że do Niemiec zostanie powołana cała czwórka, czyli Artur Boruc, Łukasz Fabiański, Tomasz Kuszczak i Wojciech Kowalewski. Boruc kończy ligę szkocką 22 maja, Manchester United Kuszczaka gra 21 maja finał Ligi Mistrzów w Moskwie. Obaj stawią się więc w Donaueschingen dwa-trzy dni po rozpoczęciu zgrupowania. Gdyby Beenhakker nie zabrał Fabiańskiego i Kowalewskiego (grają ostatnie mecze 10 maja), wtedy w pierwszych dniach zgrupowania miałby tylko jednego bramkarza. Za mało, by trenować i grać, a raczej między słupkami Holender nie postawi któregoś z trenerów: Andrzeja Dawidziuka albo Fransa Hoeka.

Po zgrupowaniu odpadnie kolejnych czterech graczy. Ogłoszenie 23-osobowej kadry na Euro 28 maja.

Beenhakker: Nie zajmuję się prasowymi spekulacjami

Boruc spóźni się na kadrę

Plany reprezentacji

19 maja - wyjazd na 12-dniowe zgrupowanie w Donaueschingen w Niemczech

23 maja - towarzyski mecz z FC Schaffhausen w Niemczech

26 maja - towarzyski mecz z Macedonią w Niemczech

27 maja - towarzyski mecz z Albanią w Niemczech

28 maja - ogłoszenie 23-osobowej kadry na Euro

1 czerwca - mecz z Danią w Chorzowie (pożegnanie zespołu przed wyjazdem na Euro)

8 czerwca - mecz z Niemcami w Klagenfurcie (finały ME)

12 czerwca - mecz z Austrią w Wiedniu (finały ME)

16 czerwca - mecz z Chorwacją w Klagenfurcie (finały ME)

19 lub 20 czerwca - ćwierćfinały z udziałem pierwszej i drugiej drużyny z grupy polskiej

25 czerwca - mecze półfinałowe

29 czerwca - finał Euro 2008

 

Mistrzostwa Europy w BetClick.com. Darmowa rejestracja, oferta bez ryzyka. Sprawdź szczegóły tutaj - reklama