Biskup Ryczan: Blida a nienarodzone dzieci

- Chciałbym, aby którekolwiek nienarodzone dziecko otoczono chociaż taką troską, jak panią Blidę, która przecież dobrowolnie popełniła samobójstwo - stwierdził biskup kielecki Kazimierz Ryczan podczas obchodów Święta Konstytucji

Tłumy kielczan świętowały w sobotę 217. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kieleckiej katedrze, które odprawił biskup Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej.

Biskup nawiązując m.in. do Ślubów Jana Kazimierza i treści majowej Konstytucji mówił o ,,maryjnej szkole tolerancji". - Gdzie nie ma tolerancji, tam rodzi się totalitaryzm - mówił w homilii biskup. Wezwał do uszanowania ofiar przeszłości, pochylenia głowy przed kombatantami oraz troski o każde życie, szczególnie nienarodzone. - Chciałbym, aby którekolwiek nienarodzone dziecko otoczono chociaż taką troską, jak panią Blidę, która przecież dobrowolnie popełniła samobójstwo - stwierdził biskup kielecki.

Po mszy tłumy kielczan, przy dźwiękach orkiestry dętej, prowadzeni m.in. przez 20 ułanów z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii przeszli pod pomnik Czynu Legionowego. W okolicach pomnika aktorzy z grupy teatralnej działającej w WDK odegrali inscenizację nawiązującą do okoliczności uchwalenia konstytucji 3 maja. Nie zabrakło również salutu armatniego i poloneza odtańczonego przed pomnikiem. Uroczystość zakończono apelem poległych i złożeniem kwiatów.