Shell rezygnuje z alternatywnej elektrowni

Brytyjsko-holenderski koncern naftowy Shell wycofał się z inwestycji w wielką elektrownię wiatrową w Anglii. Shell postanowił sprzedać swoje udziały w projektowanej elektrowni u ujścia Tamizy, która miała zapewnić prąd jednej czwartej mieszkańców Londynu.

Przyszłość siłowni wiatrowej stanęła pod znakiem zapytania. Brytyjski minister do spraw środowiska, Hilary Benn wytknął Shellowi, że wycofał się z projektu dokładnie w momencie, gdy ogłosił rekordowe zyski z wydobycia ropy i sprzedaży paliw.

Koncern ujawnił, że jego roczne dochody wzrosły o 12 procent i osiągnęły prawie 4 miliardy dolarów.

Przedstawiciel organizacji ekologicznej Friends of the Earth powiedział, że ta decyzja zadaje kłam twierdzeniom, iż giganci naftowi myślą poważnie o rozwoju alternatywnych źródeł energii.

Dziennik "Financial Times" broni decyzji Shella tym, że - na skutek wzrostu cen stali i kosztu produkcji turbin - kosztorys elektrowni wzrósł dwukrotnie od 2003 roku, z miliarda funtów do dwóch. Rzecznik koncernu oświadczył, że Shell przeniesie swoje inwestycje w energetykę wiatrową do Stanów Zjednoczonych, gdzie władze stosują lepsze zachęty finansowe.