400 ofiar walk w Bagdadzie

Ponad 400 osób zginęło podczas kwietniowych walk pomiędzy szyickimi bojówkami a wojskami amerykańskimi i irackimi - podają szpitalne źródła w Bagdadzie

Najwięcej starć miało miejsce w biednym Mieście Sadra, gdzie rząd iracki stara się rozbroić szyickie milicje.

Kwiecień był najbardziej krwawym miesiącem dla wojsk Stanów Zjednoczonych w Iraku od ponad pół roku - w ostatnim miesiącu zginęło 46 żołnierzy. Amerykańskie źródła wojskowe przyznały, że podczas w Bagdadzie ostatniej nocy zginęło dwóch żołnierzy USA.

Szpitale w strachu

Liczba ofiar zwiększyła się lawinowo, gdy amerykańskie siły uderzyły na milicje lojalne radykalnemu szyickiemu duchownemu Moktadzie as-Sadrowi. Doszło do ciężkich walk, które rozgorzały jeszcze bardziej, gdy milicje zaatakowały pozycje koalicji podczas niedzielnej burzy piaskowej.

Amerykańskie źródła wojskowe podały, że co najmniej 28 zwolenników Sadra zginęło podczas wtorkowej bitwy w Mieście Sadra. W poniedziałek w walkach zginęło czterech amerykańskich żołnierzy.

Dwa główne szpitale w Mieście Sadra mają trudności z opieką nad gwałtownie rosnącą liczbą ofiar. Od końca marca ponad 400 osób zginęło a niemal 2,5 tys. zostało rannych. Szpitalom brakuje czystej wody i specjalistów mogących zając się pacjentami z poważnymi urazami.

Odrzucone porozumienie

W ostatnim tygodniu Moktada as-Sadr zaapelował do swych zwolenników by walcząc z amerykańskimi okupantami nie walczyli z Irakijczykami, odrzucił jednak warunki zakończenia kampanii przeciw szyickim milicjom przedstawione przez iracki rząd. Wśród warunków było rozbrojenie oddziałów milicyjnych, i wydanie bojowników poszukiwanych przez

Lekarze w Bagdadzie twierdzą, że ponad 50 cywili ucierpiało podczas wtorkowych walk.

Niezależna strona intrenetowa icasualties.org podaje, że od początku inwazji w 2003 roku w Iraku zginęło 4058 żołnierzy amerykańskich i 310 żołnierzy z innych państw.

Niezależna strona prowadzona przez wykładowców akademickich i aktywistów pokojowych twierdzi, że w tym samym czasie w Iraku zginęło ponad 90 tys. cywilów.