Puchar Polski ważniejszy od ligi

Poświęcają mecze ligowe, by zdobyć Puchar Polski! W środę o 17.45 Groclin gra z Wisłą, a Zagłębie Lubin z Legią w rewanżach 1/2 finału. Pierwsze mecze zakończyły się remisami 0:0.

Krakowianie już praktycznie jesienią zapewnili sobie tytuł mistrzowski, dlatego lekceważone wcześniej rozgrywki PP stały się celem numer jeden. Na niedzielny mecz z Legią trener Maciej Skorża nie zabrał do Warszawy Sobolewskiego, Głowackiego i Matusiaka (lekko kontuzjowani), Cleber pauzował za kartki, a Paweł Brożek i Boguski rozpoczęli mecz na ławce rezerwowych. Ambicja krakowian jest rozdrażniona - kilka dni temu odpadli z Pucharu Ligi (po porażce z Legią w Krakowie), w niedzielę przegrali pierwszy mecz ligowy, a przecież właściciel Bogusław Cupiał widział swój zespół w potrójnej koronie. Jeśli Wisła nie zdobędzie pucharu, będzie to oznaczało, że piłkarze wykonali plan w 33 proc. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie Groclinu.

Tyle że pierwszy mecz u siebie Wisła zremisowała, a Radek Mynar nie wykorzystał rzutu karnego dla Groclinu. Trener Jacek Zieliński nie ma szerokiej kadry - z 15 piłkarzami walczy na trzech frontach: oprócz PP bije się także o wicemistrzostwo kraju, a z Legią zagra jeszcze w finale Pucharu Ligi. Grodziszczanie bronią PP i PL - rok temu do tych triumfów poprowadził ich trener Skorża, który - jeszcze przed 40. urodzinami - zdobył wszystkie możliwe krajowe trofea. Nie mniej ambitny od Bogusława Cupiała prezes Groclinu - Zbigniew Drzymała chce kolejnego Pucharu Polski na pożegnanie z Grodziskiem. Od nowego sezonu przenosi drużynę do Wrocławia. W "posagu" chce wnieść europejskie puchary.

Także na wszystkich trzech frontach gra Legia. Ale w jej przypadku nie ma mowy o oszczędzaniu kogokolwiek. Jan Urban ma ogromne problemy kadrowe. Warszawianie aż dwanaście razy zdobywali PP - najwięcej ze wszystkich. Ostatnim razem jednak w 1997 roku. Jej rywal, Zagłębie, nie zdobył tego trofeum nigdy (dwa razy przegrał w finale). Od kilku tygodni trener Paweł Ulatowski daje odpoczywać kluczowym zawodnikom przed meczami PP. Prawdopodobne jest, że po sezonie Zagłębie zostanie zdegradowane za korupcję, ale przez PP może trafić do I rundy wstępnej Pucharu UEFA. W regulaminie UEFA jest paragraf, że federacja ma prawo wycofania z pucharów klubu zawieszonego za korupcję, ale... tylko wtedy, jeśli przestępstwa zdarzyły się w sezonie, w którym drużyna awansowała do międzynarodowych rozgrywek. A zarzuty Lubina są sprzed lat.

Rewanżowe mecze 1/2 finału PP (w nawiasach wyniki pierwszych meczów). Groclin - Wisła Kraków (0:0, godzina 17.45, sędziuje Marcin Borski z Warszawy); Zagłębie - Legia (0:0, godz. 17.45 transmisja w nSporcie, sędziuje Jarosław Żyro z Bydgoszczy). Finał 14 maja.

Liczba dnia

200 - tyle tysięcy złotych premii dostanie zdobywca Remes PP