Testy DNA potwierdziły: Fritzl jest ojcem swoich wnuków

Testy DNA potwierdziły, że Josef Fritzl jest ojcem szóstki dzieci, zaś matką jest jego córka Elisabeth. Fritzl przetrzymywał i regularnie gwałcił swoją córkę przez 24 lata w piwnicy - grozi mu za to jednak najwyżej 15 lat. Zgodnie z austriackim prawem sędzia może go skazać tylko na tyle.

Austria: Ojciec więził i gwałcił swoją córkę przez 24 lata

Dziś rozpoczęło się postępowanie przed sądem - zapadnie decyzja, czy Fritzl ma pozostać w areszcie tymczasowym. Ochrzczony "Potworem" Fritzl przyznał się do wszystkich zarzutów i powiedział, że "chce dokonać odkupienia" - według relacji Sabrine Arndt, reporterki z austriackiej stacji Pro7/Sat1 TV.

Zgodnie z jej opisem Fritzl na sali sądowej pozostawał spokojny, a wręcz nie okazywał żadnych emocji w ogóle.

Austriackie media obecne na sali sądowej donoszą, że pani sędzia zapowiedziała, że Fritzl pozostanie w areszcie, jednak nie wiadomo jak długo.

W poniedziałek "potwór" został przewieziony z rodzinnego Amstetten (gdzie przetrzymywał swoją córkę i sześcioro dzieci-wnucząt) do sądu w pobliskim St. Poelten.

Thomas Birgfellner, reporter austriackiej telewizji ORF, powiedział że mało kto wierzy, iż Fritzl - który zamontował elektroniczny system ochrony w drzwiach - mógł działać sam.

- Każdy na sali sądowej mówił, że on nie mógł tego zrobić sam. Nie zainstalowałby tego sam, a teraz sprawdzają (śledczy - red.) czy ktoś mu w tym pomagał - powiedział Birgfellner amerykańskiej CNN.

Co wspólnego ze sprawą Kampusch?

Phil Black, reporter CNN, donosi z kolei że austriacka policja sprawdza czy istnieją podobieństwa między sprawą "potwora" Fritzla a uprowadzeniem i przetrzymywaniem Nataschy Kampusch, która 18 miesięcy temu uciekła z piwnicy w domu w pobliżu Wiednia w którym była przetrzymywana odkąd skończyła 10 lat.

- Istnieją powierzchowne podobieństwa, jednak policja twierdzi że ta sprawa jest o wiele gorsza i, że nie wierzą iż w Austrii, albo gdziekolwiek indziej na świecie, może istnieć mroczniejsza historia - donosił Black.

Policja bada teraz jak to możliwe, że Fritzl tak długo zwodził policję, władze i sąsiadów.

Wpadł przez kartkę

Policja trafiła do piwnicy Fritzla, dzięki przyczepionej do ubrania jego wnuczki kartce. Po tym jak dziewczyna zasłabła, dziadek postanowił zabrać ją do szpitala. Nie wiedział jednak, że matka przyszyła do ubrania córki skrawek papieru z prośbą o pomoc.

Lekarze wezwali policję, gdy badania DNA dziewczyny wykazały, że Fritzl jest jednocześnie jej dziadkiem i ojcem. Funkcjonariusze przybyli na miejsce i uwolnili uwięzionych - Tam są rzeczy, których nie chcecie widzieć. Im mniej macie w głowie obrazów z tego miejsca, tym lepiej - powiedział po akcji jeden z funkcjonariuszy, którzy brali udział w przeszukiwaniu piwnicy.