Kodeks pracy ogranicza szanse młodych ludzi na zatrudnienie

Obecnie obowiązujący kodeks pracy coraz mniej odpowiada aktualnym potrzebom rynku. Tracą na tym młodzi, którzy mają ograniczone szanse na zatrudnienie - czytamy w wywiadzie ?Gazety Prawnej? z Małgorzatą Gersdorf, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem Małgorzaty Gersdorf, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego trzeba rozważyć ograniczenie ochrony przysługującej pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, ponieważ powoduje ona, że stabilne zatrudnienie mają tylko osoby starsze, zwłaszcza że często obowiązują ich stare układy zbiorowe.

Tymczasem młodzież na początku pracuje albo w agencjach pracy tymczasowej, albo na zastępstwo. Prawo pracy nie daje im szans. Dlatego wyjeżdżają za granicę. Na początku kariery zawodowej dostają też minimalne wynagrodzenie, choć są bardzo dobrze wykształceni - mówi prorektor w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" .

Małgorzata Gersdorf uważa, że warto jest zastanowić się nad wprowadzeniem kodeksu zatrudnienia, w którym unormowane byłyby inne niż umowa o pracę stosunki zatrudnienia - np. praca dla osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami albo zatrudnienie pracowników, którzy nie muszą wykonywać pracy w siedzibie firmy.