Jak zostać pracodawcą na medal

Pracodawcy zabiegają o swoje kadry niczym o najbliższą rodzinę. Bo pracownik zadowolony i zaangażowany jest najlepszą marką firmy - tak wynika z raportu firmy Hewitt Associates.

Do tegorocznej edycji Badania Najlepsi Pracodawcy 2008 zgłosiły się 102 firmy. Ponad połowa z nich zatrudnia do 250 osób. Hewitt zrobił darmowy audyt wśród pracowników, działów kadr i menedżerów tych firm. Pytał jak wyobrażają sobie idealnego pracodawcę oraz o warunki pracy w ich firmach. Na podstawie odpowiedzi ustalił profil idealnego pracodawcy, a potem porównał jak pasują do niego badane przedsiębiorstwa.

- Rynek pracy zmienił się o 180 stopni od ubiegłorocznego badania. To pracownik jest dziś największym dobrem jakie posiada firma - mówił Edward Stanoch, dyrektor zarządzający i członek zarządu Hewitt Associates. - Firmy zaskakują pracowników specjalnymi programami, słuchają ich oczekiwań i spełniają je.

A zadowoleni pracownicy jeszcze bardziej angażują się w pracę zespołu. - Brak nudy i marazmu. Cały czas podejmuję wyzwania, uczestniczę w interesujących projektach - napisał jeden z ankietowanych pracowników.

- Niesamowite możliwości rozwoju, zdobywania certyfikacji, finansowanie szkoleń. Ogólnie nacisk na edukację - stwierdził inny.

Takie opinie otrzymał zwycięzca tegorocznej edycji firma Cisco Systems Poland. - Oferujemy elastyczne środowisko pracy, bez list obecności do podpisu w recepcji, bo duża część pracowników pracuje w systemie telepracy - przekonuje Małgorzata Gałecka, HR menedżer w firmie Cisco. - Inwestujemy w rozwój naszych pracowników wierząc, że to oni są naszą największą wartością.

Inne nagrodzone firmy również zabiegają o większe zaangażowanie pracowników. - Tym co wyróżnia naszą firmę jest unikatowe podejście do pracy i biznesu. Doceniamy każdy sukces, nawet ten najmniejszy. Ale przede wszystkim chcemy się dobrze bawić, dobrze czuć we własnym towarzystwie - przekonuje Bartosz Stebnicki, dyrektor generalny EMC Polska. - Przez kilka lat firma znacząco urosła, ale ciągle czujemy się jak w domu. Spędzamy czas wspólnie celebrując sukcesy np. pływając kajakami. Pamiętamy, że zawsze w tle jest rodzina, a my nie chcemy, żeby biuro i praca przysłaniało jej wartości.

Laureat trzeciego miejsca i zwycięzca poprzedniej edycji, czyli firma Microsoft postanowił ułatwić swoim pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Wprowadził program "Pracujący Rodzic", który umożliwia zatrudnionym np. skrócenie czasu pracy, pracę w domu czy skorzystanie z dodatkowych dni wolnych, gdy pojawią się w ich życiu rodzicielskim takie potrzeby. Wiele pracujących mam już skorzystało z tego udogodnienia.

- Z takim podejściem do pracownika wiele polskich firm ma szansę zostać najlepszym pracodawcą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - przekonywał Stanoch z Hewitt Associates.

Firma prowadzi swoje badania jeszcze w 11 innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji, Australii, Ameryki Północnej i Łacińskiej.

Badanie Najlepsi Pracodawcy było prowadzone we współpracy z "Gazetą Praca".

Więcej o: