Wikipedia na papierze

Najsłynniejsza internetowa encyklopedia zostanie wydana jako... książka. To pomysł wydawnictwa Random House należącego do niemieckiego koncernu Bertelsmann

Grube na tysiąc stron wydanie Wikipedii ma trafić do księgarń w Niemczech we wrześniu tego roku. Ma kosztować 19,95 euro. Nie będzie to jednak wierna kopia encyklopedii - w książce mają się znaleźć streszczenia 50 tys. najczęściej wyszukiwanych haseł z niemieckojęzycznej wersji Wikipedii.

- To dokument oddający w pewnym stopniu ducha czasu, bo większość haseł ma związek z toczącymi się obecnie dyskusjami - mówi Beate Varnhorn, redaktor odpowiedzialna za projekt. - Traktujemy ten projekt jak encyklopedyczny rocznik - dodaje.

W papierowym wydaniu znajdą się m.in. hasła dotyczące pierwszej damy Francji Carly Bruni, konsoli PlayStation 3 czy postaci z kreskówki o Kaczorze Donaldzie. - A tego raczej w tradycyjnej encyklopedii się nie znajdzie - mówi Varnhorn. Jej zdaniem po książkę mogą sięgnąć osoby, które nie mają stałego dostępu do internetu, ale może też przyciągnąć nowe grupy czytelników, np. młode osoby. Za wykorzystanie marki Wikipedii Bertelsmann zapłaci 1 euro za każdą sprzedaną książkę.

Wydawnictwo podkreśla, że to eksperyment - książka ukaże się w 20-tys. nakładzie. Jednak jeśli projekt się powiedzie, Bertelsmann nie wyklucza dodruku, a nawet kolejnych edycji.

Niemiecka Wikipedia ma ponad 750 tys. haseł, pod względem ich liczby ustępuje tylko anglojęzycznej wersji.