Emerytury: oferty funduszy porównamy w ZUS, a nie w reklamach

Emeryturę z OFE wypłacą specjalne fundusze zarządzane przez zakłady emerytalne. Wysokości obiecanej przez nie gwarantowanej dożywotniej emerytury będziemy mogli porównać w ZUS - pisze ?Gazeta Prawna?.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nową wizję organizacji instytucji, które mają zarządzać naszymi pieniędzmi zgromadzonymi w OFE. - Obok zakładów emerytalnych pojawił się nowy twór: fundusze dożywotnich emerytur kapitałowych - pisze "GP". Te tzw. fundusze DEK zarządzane przez zakłady emerytalne, będą zasilone w kapitał gwarantujący wypłaty emerytom, a także jednorazowe świadczenia ich rodzinom w przypadku śmierci emeryta w ciągu trzech lat od przejścia na emeryturę. Według gazety pomysł jest więc podobny do tego, który już znamy z II filara.

Nowy projekt przewiduje jednak zaangażowanie Komisji Nadzoru Finansowego. Według "Gazety Prawnej" to w placówkach ZUS i na jego stronach internetowych będziemy mogli dowiedzieć się, na ile emerytury będziemy mogli liczyć w poszczególnych zakładach emerytalnych i na tej podstawie będziemy wybierać zakład.

Jak informuje gazeta ustawa wprowadza zakaz reklamowania się zakładów z informacjami innymi niż dotyczące aktualnej oferty świadczenia. Oznacza to, że będą mogły konkurować tylko wysokością opłaty, pobieranej od emerytury oraz lepszymi zyskami z inwestycji. Nowe oferty będą pojawiały się w placówkach ZUS co kwartał.

"GP" podkreśla, że jeśli fundusz wypracuje zyski mniejsze, niepozwalające na wypłatę zagwarantowanych kwot, zakład emerytalny będzie musiał pokryć różnicę z własnej kieszeni. Jeśli to nie wystarczy, ostateczną gwarancję daje Fundusz Gwarantowanych Dożywotnich Emerytur Kapitałowych, na który będą składały się wszystkie fundusze.