Wielka Brytania: Szykuje się fala powrotów Polaków

Polacy, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, mogą niebawem zacząć wracać - przewiduje dziennik "Polska".

Powodem może być spadek wartości funta i podwyżka podatków w Wielkiej Brytanii. Rząd Gordona Browna zlikwidował najniższy, 10-procentowy próg podatku dochodowego, który płaciła zdecydowana większość polskich emigrantów. Teraz muszą płacić podatek 20-procentowy.

Za powrotem przemawia też kurs funta, który przez ostatni rok stracił na wartości aż 25 procent.

Tymczasem pensje w Wielkiej Brytanii nie rosną. Polak, który wyjechał przed 4-ma laty, mógł za tysiąc zarobionych funtów dostać 7 tysięcy złotych. Dziś jest to mniej niż 5 tysięcy. Poza tym brytyjskie banki przestały udzielać nisko oprocentowanych pożyczek, które Polacy często brali na zakup mieszkań.

Według brytyjskich danych, w trzecim kwartale zeszłego roku zarejestrowało się w Wielkiej Brytanii 40 tysięcy pracowników z Polski. To najmniej od roku 2004-go. Tymczasem odsetek emigrantów, którzy chcą wracać, wzrósł z 6 do 12 procent - pisze dziennik "Polska".

Polacy wracają z Irlandii

Polacy, najliczniejsza grupa etniczna, która przybyła do Irlandii w celach zarobkowych, wracają do domu, pisze miejscowy portal informacyjny Independent.ie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy do specjalnego rejestru zgłosiło się dużo mniej osób niż na początku zeszłego roku.

Silna polska waluta, poprawiające się warunki gospodarcze w Polsce oraz spadająca dynamika rozwoju Irlandii wszystko to motywuje pracujących tam rodaków do powrotu w rodzinne strony. W pierwszym kwartale o rejestracje ubiegało się prawie 40 procent mniej osób niż w zeszłym roku. Liczba ta z blisko 19 tysięcy spadła do zaledwie 12.

Dr Jasek Rosa z polskiej ambasady decyzje rodaków o powrocie tłumaczy spadkiem tempa wzrostu irlandzkiego PKB. "Irlandzka gospodarka rozwija się w tempie 2 procent, a nie 5 czy 6 tak jak zeszłym roku", tłumaczył ekonomista.