UNICEF: W zesz造m roku 290 tysi璚y dzieci zmar這 na AIDS

290 tysi璚y dzieci zmar這 na 鈍iecie w zesz造m roku na AIDS. 420 tysi璚y zarazi這 si w tym czasie wirusem HIV. Takie dane zawiera raport opracowany przez ekspert闚 UNICEF.

Przedstawiony w Berlinie dokument zatytułowany "Dzieci i AIDS" stwierdza, że na świecie żyje około dwóch milionów dzieci z wirusem HIV. 15 milionów z powodu epidemii AIDS straciło rodziców.

Dzieci chore na AIDS najczęściej już zakażone przychodzą na świat. Połowa takich noworodków, jeśli nie podda się odpowiedniej terapii, nie dożywa dwóch lat.

Autorzy raportu oceniają, że trudno jest oszacować prawdziwe rozmiary epidemii. W krajach najbardziej dotkniętych AIDS nadal nie prowadzi się bowiem dokładnych statystyk dotyczących dzieci, które rodzą się z wirusem HIV ani tych, które potrzebują opieki medycznej.

Eksperci UNICEF zauważają również postępy. Ich zdaniem, pomoc dociera do coraz większej liczby dzieci i przyszłych matek. Liczba dzieci zainfekowanych HIV, które otrzymują odpowiednie leki, wzrosła w ciągu minionych trzech lat o 70 procent. Z sześciu do dziesięciu miliardów dolar闚 wzrosły też w tym czasie roczne nakłady finansowe na walkę z AIDS.