GPW: 17 lat temu były tylko Tonsil, Próchnik, Krosno, Exbud i Kable

Dokładnie 17 lat temu, 16 kwietnia 1991 roku, miała miejsce pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - czytamy w komunikacie GPW.

Gdy GPW rozpoczynała swoją działalność inwestorzy mieli do wyboru akcje 5 spółek (Tonsil, Próchnik, Krosno, Exbud, Kable), a na pierwszej sesji wartość obrotów wyniosła 1900 zł przy 112 zleceniach. Dziś na Głównym Rynku GPW notowanych jest 358 spółek (w tym 24 zagraniczne), inwestorzy składają 164 tys. zleceń na sesję, a wartość dziennych obrotów wynosi średnio 1,6 mld zł. Dzisiejsza sesja jest 3803 od początku działania GPW.

Poza Głównym Rynkiem GPW oferuje spółkom i inwestorom alternatywny rynek NewConnect, który w niespełna 8 miesięcy od swojego powstania przyciągnął na swój parkiet 44 spółki o łącznej kapitalizacji blisko 1,3 mld zł. Inwestorzy zawarli na nim do tej pory ponad 155 tys. transakcji o wartości 718 mln zł.

Warszawski parkiet z powodzeniem konkuruje na arenie międzynarodowej. GPW jest dziś pod wieloma względami największym rynkiem naszego regionu, a w kategorii liczby spółek przyciąganych na parkiet zajmuje drugie miejsce w Europie. NewConnect z sukcesem rywalizuje z największym rynkiem alternatywnym w Europie - londyńskim AIM. W I kwartale tego roku zadebiutowało na nim tyle samo spółek, co na AIM - czternaście.

Międzynarodowy charakter GPW podkreślają 24 spółki zagraniczne notowane w Warszawie, a także międzynarodowi partnerzy Giełdy, jak zdalni członkowie GPW (19 podmiotów), czy WSE IPO Partnerzy (9 firm).

Realizowana strategia GPW skupia się obecnie na działaniach podejmowanych w kierunku budowania w Warszawie centrum finansowego regionu CEE o wysokich standardach jakości i konkurencyjności.