Reni Jusis zrezygnowała z udziału w Sztafecie Olimpijskiej

Polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka nagrań Reni Jusis zrezygnowała z udziału w Sztafecie Olimpijskiej. O swojej decyzji poinformowała w liście, który opublikowany został na jej blogu i przesłany do portalu Gazeta.pl

Oświadczenie Reni Jusis o rezygnacji ze sztafety olimpijskiej

- Z przykrością informuję, że zdecydowałam się zrezygnować z udziału w Sztafecie Olimpijskiej. Przyjmując zaproszenie pół roku temu nie przypuszczałam, że impreza ta będzie odbywać się w tak dramatycznych okolicznościach. Uważam, że wszystkie opinie i głosy, które docierały do mnie ostatnio są dowodem na to, że dzięki kontrowersjom związanym z tegorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi powstała na całym świecie bezprecedensowa dyskusja na temat łamania praw człowieka - pisze w swoim liście Jusis.

Piosenkarka tłumaczy, że na udział w sztafecie zgodziła się wierząc, że "Igrzyska Olimpijskie w Pekinie będą doskonałą okazją by zwrócić oczy całego świata na Chiny, gdzie prawa człowieka łamane są codziennie od wielu lat".

- Nie chcę jednak brać udziału w święcie ognia olimpijskiego i sportu, które staje się nieuchronnie przedsięwzięciem politycznym, podczas którego pokojowe manifestacje anty-chińskie i pro-tybetańskie przeradzają się w brutalne starcia z policją, a sportowcy są poddawani próbom manipulacji ze strony polityków i władz sportowych. Czuję się zbulwersowana widokiem Tybetańczyków przyduszonych brutalnie do asfaltu przez policjantów w ... Londynie.

Pod koniec listu piosenkarka wyraża nadzieję, że sportowcy swoją postawą w Pekinie wskrzeszą ideę Igrzysk Olimpijskich, a "świat po Olimpiadzie nadal będzie tak mocno angażował się w sytuację polityczną w Chinach".