Chiny: Próba zgaszenia olimpijskiego ognia to sabotaż

Chińskie media rządowe szeroko informują o protestach, do których doszło na europejskiej trasie sztafety z olimpijskim ogniem. Antychińskie wystąpienia oraz próby zgaszenia olimpijskiej pochodni, władze w Pekinie uznały za sabotaż.

Chińska agencja prasowa Xinhua, której relacje cytują poniedziałkowe gazety, informuje o 25 osobach aresztowanych przez londyńską policję za zakłócanie porządku publicznego. Wielu mieszkańców Londynu "wyraziło oburzenie" z powodu "prób zakłócenia" przebiegu sztafety z olimpijskim ogniem - pisze Xinhua.

Protestujący chcieli doprowadzić do przerwania sztafety, m.in. starając się zgasić płomień przy pomocy gaśnic. Xinhua, a za nią inne chińskie gazety, przytaczają wypowiedzi mieszkańców Londynu, jednakże wyłącznie te, które krytycznie odnoszą się do protestów na trasie olimpijskiego ognia. Cytowany w chińskich mediach jeden z rzeczników Komitetu Organizacyjnego Pekińskich Igrzysk potępił - jak opisała to agencja Xinhua - "próby sabotażu sztafety przez tybetańskich separatystów".