Fundusze akcji straciły w I kwartale 14 proc.

W I kwartale 2008 roku fundusze akcyjne straciły około 14 proc. - wynika z ogłoszonego dziś rankingu firmy Expander i "Gazety Prawnej".

Wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) najlepszym wynikiem może pochwalić się SKOK TFI. Na drugim końcu zestawienia jest AIG TFI. Jeśli natomiast chodzi o ostatni miesiąc, to zwycięzcą jest BPH TFI, a na końcu stawki znalazły się fundusze Arka - dodaje dziennik.

- To już trzeci z rzędu kwartał spadków na GPW. Po raz ostatni równie zła seria miała miejsce od wiosny do jesieni 2001 roku. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby rynek spadał przez cztery kolejne kwartały. Zatem należałoby oczekiwać, że teraz przed nami kwartał wzrostów - mówi cytowana przez gazetę Katarzyna Siwek z Expandera.

Posiadacze jednostek funduszy akcji ponieśli w I kwartale średnie straty analogiczne do spadku indeksu WIG. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę na znacznie głębsze straty (20-30 proc.) funduszy akcji zagranicznych.

Według Siewek najlepszą inwestycją w minionym kwartale były fundusze hedgingowe, które stosują skomplikowane strategie inwestycyjne (wykorzystują kontrakty i kredy). Zarobiły one kilkunaście procent.