PZPN będzie współpracować z bukmacherami?

PRZEGLĄD PRASY. - PZPN chce stworzyć komórkę do walki z mafią bukmacherską. - pisze "Dziennik"

- Według badań UEFA nielegalne dokonywanie zakładów będzie wkrótce najpowszechniejszym i najgroźniejszym zagrożeniem dla sportu, o wiele groźniejszym niż doping. Chcemy zabezpieczyć się na przyszłość. powiedział prezes PZPN Michał Listkiewicz.

WD chce wyjaśnienia kulisów meczu Zagłębie S. - ŁKS

Pomysł już dawno temu zrodził się w głowach szefów Wydziału Dyscypliny. Teraz jest w fazie projektu. Powstanie zespół, odpowiedzialny za kontakty z ogólnopolskimi firmami prowadzącymi zakłady. - Współpraca będzie polegała na wymianie informacji: my zgłosimy swoje podejrzenia, oni swoje. - mówi Robert Zawłocki wiceprzewodniczący WD. - Jeśli coś będzie nie tak, zareagujemy.

PZPN uważa, że bukmacherzy będą chętnie współpracować, bo skorzystają obie strony. Związek podreperuje swoją zszarganą reputację, a firmy unikną strat finansowych.

PZPN straszy karami za ustawianie wyników

UEFA bliską współpracę z firmami prowadzącymi zakłady rozpoczęła już w 2005 roku. Pod szczególnym nadzorem są mecze europejskich pucharów. Wszystkie podejrzanie wysokie zakłady są wyłapywane i bacznie monitorowane. W razie uzasadnionych obaw o oszustwo są anulowane. Europejskim władzom piłki bardzo zależy na podtrzymaniu prestiżu rozgrywek, który mógłby zostać nadszarpnięty wieściami o manipulowaniu wynikami.

Inicjatywa WD będzie sprawdzianem dla całego PZPN. Jakiś czas temu WD wzorem UEFA chciał stworzyć zespół szybkiego reagowania, który działałby nie tylko w sprawie podejrzanych zakładów, ale i innymi formami korupcji. Pomysł przepadł na którymś z kolei zgromadzeń związku.