Hakerzy zaatakowali forum epileptyków. Chorzy wylądowali w szpitalach

Internetowe forum Fundacji Epileptyków, charytatywnej organizacji, która pomaga chorym na epilepsję, było miejscem ożywionych rozmów na temat choroby. Było do 24 marca, Wtedy strona została zamknięta, po ataku hakerów. Co zaatakowali? Kod html? Konta użytkowników? Nie. Po raz pierwszy w historii hakerzy zaatakowali fizycznie - na forum umieścili animację, która spowodowała silne ataki epilepsji u wszystkich chorych, którzy ją zobaczyli.

Historię opisuje internetowy serwis wired.com: 22 marca na forum pojawił się mechanizm, który - gdy tylko weszło się w odpowiednią dyskusję - powiększał przeglądarkę do maksymalnych rozmiarów i wypełniał ją w całości animacją, która była zbiorem świecących, przesuwających się, migających kółek.

- Rozmawiałam przez telefon, gdy to się stało. Nie mogłam się ruszyć, ani rozmawiać - opowiada RyAnne Fultz, 33-latka która cierpi na epilepsję. Gdy tylko odwiedziła forum program zaatakował nie tyle jej komputer, co ją samą. Nie była w stanie się ruszyć, ani wezwać pomocy. Dopiero po chwili jej 11-letni syn odsunął ją od komputera, wyłączył okno przeglądarki i wezwał pomoc.

- Każdy, kto się zalogował ucierpiał. U niektórych powodowało to migreny, a u innych ataki padaczki - wired.com cytuje Browen Mead, 24-latkę która chciała sama zbadać kto stoi za umieszczeniem animacji na forum i wylądowała przez to w szpitalu.

Za atak, według wstępnych poszlak, może odpowiadać grupa Anonymous (Anonimowi - red.) - nieformalne stowarzyszenie internetowe, znane z swojej wojny z Kościołem Scjentologii. Niektórzy użytkownicy forum epileptyków donoszą bowiem, że znaleźli post, później usunięty, który dotyczył planowania ataku na stronie 7chan.org - bastionu grupy Anonymous.