Szczątki Jana Pawła II spoczną w szklanej trumnie?

"Apostołem Miłosierdzia Bożego" nazwał Jana Pawła II papież Benedykt XVI podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Regina Coeli w Castel Gandolfo. Według włoskiej agencji prasowej Ansa trwają przygotowania do przeniesienia szczątków Jana Pawła II z grobu w Grotach Watykańskich do bazyliki świętego Piotra (jest to przewidziana prawem kanonicznym praktyka w przypadku osób beatyfikowanych). Rzecznik Watykanu zdementował jednak doniesienia, jakoby decyzja w tej sprawie już zapadła. Dziś w Warszawie rozpoczynają się obchody trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II, która przypada 2 kwietnia.

Mówiąc o przypadającej za trzy dni trzeciej rocznicy śmierci swego poprzednika, który zmarł w przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego, Benedykt XVI podkreślił, że cała jego posługa była służbą na rzecz "prawdy o Bogu, człowieka i pokoju na świecie".

Benedykt XVI zapowiedział, że w środę 2 kwietnia, w rocznicę śmierci polskiego papieża, odprawi w Watykanie mszę za jego duszę.

Przeniesienie szczątków Jana Pawła II do bazyliki św. Piotra

W Watykanie trwają przygotowania do przeniesienia szczątków Jana Pawła II z grobu w Grotach Watykańskich do bazyliki świętego Piotra - poinformowała w sobotę włoska agencja prasowa Ansa.

W wieczornym dzienniku telewizji publicznej RAI sprecyzowano, że trumna zostanie umieszczona w kaplicy świętego Sebastiana, znajdującej się po prawej stronie od wejścia do bazyliki, za słynną Pietą Michała Anioła.

Ostateczna decyzja w sprawie przeniesienia należy do papieża Benedykta XVI, który - jak należy sądzić - zaczeka do momentu beatyfikacji polskiego papieża.

Przeniesienie poprzedzi kościelna procedura oględzin szczątków, po której zapadnie decyzja, czy można je wystawić. Ansa pisze, że rozważane są dwa projekty. Według pierwszego w jednej z głównych naw bazyliki zostanie umieszczony kamienny monument, a szczątki Jana Pawła II nie zostaną wystawione na widok publiczny. Według drugiego projektu szczątki będą umieszczone w szklanej trumnie, podobnie jak ciało błogosławionego Jana XXIII.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zdementował doniesienia, jakoby już zapadła decyzja o przeniesieniu szczątków Jana Pawła II z do bazyliki św. Piotra . Przypomniał, że będzie mogło to nastąpić to dopiero po beatyfikacji polskiego papieża

Za nieprawdziwe rzecznik Watykanu uznał doniesienia, mówiące o specjalnej komisji pod przewodnictwem kardynała Angelo Comastriego, archiprezbitera bazyliki św. Piotra oraz o udziale w jej pracach żandarmerii watykańskiej.

Uroczystości w Warszawie w trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II

30 marca w Warszawie rozpoczynają się obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II koncertem "Bardziej być" w kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim (drugi koncert jutro w Filharmonii Warszawskiej). Uroczystości trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II, przygotowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II, odbywają się pod hasłem "Życie jest wieczne". Centrum przygotowało billboardy z noworodkiem i datą "02.04.2005 godz. 21.37", które mają prowokować do refleksji o ludzkim życiu.