Największe katastrofy polskich autokarów

W ostatnich latach doszło do wielu tragicznych katastrof z udziałem polskich autokarów. Najtragiczniejszy był rok ubiegły.

14 osób zostało rannych wypadku polskiego autokaru pod Wenecją 27 lipca.

12 osób zostało wczoraj lekko rannych w wypadku polskiego autokaru w Rumunii 17 lipca. Pojazd zderzył się z przewożącą arbuzy ciężarówką.

W lipcu autokar wiozący dzieci z rodzin górniczych z Lędzin na Śląsku miał wypadek w Serbii. Z 68 zginęło 6 osób, a 13 zostało ciężko rannych.

W styczniu w Niemczech w wypadku polskiego autobusu przewożącego pracowników zginęło 2 Polaków.

W maju, również w Niemczech, polski autokar jadący z Olsztyna przewrócił się - obrażeń doznało 6-ciu pasażerów.

W czerwcu doszło do katastrofy na Węgrzech. Polski autokar pielgrzymkowy jadący z Medjugorje wypadł z drogi i dachował. Zginął jeden z pielgrzymów, rannych było 27 osób.

22 lipca autokar wiozący pielgrzymkę objazdową po maryjnych sanktuariach w Hiszpanii i Francji stoczył się z drogi na ostrym zakręcie w okolicach miejscowości Vizille we Francji i runął w dół zbocza. Życie straciło 26 osób, a 27 zostało poważnie rannych.

8 sierpnia kolejny polski autokar rozbił się we Francji pod Dunkierką. Kierowca, chcąc zjechać z autostrady na parking - wypadł z drogi. Zginęły 3 osoby, a 22 doznało obrażeń.

W 2006 roku katastrofie uległo aż pięć polskich wypraw autokarowych. W połowie kwietnia w Egipcie zginęła jedna osoba, 29 kwietnia w Czechach polski autokar wjechał do rowu. Kilka osób zostało rannych. Tego samego dnia, również w Czechach, nasz autokar turystyczny zderzył się z dwoma autobusami - obrażenia odniosło 5 osób. Do katastrofy autokaru doszło też na Węgrzech - piętrowy pojazd przewrócił się - rannych zostało 25 osób.

Do kilku poważnych katastrof polskich autokarów doszło latem 2002 roku. Zginęło w nich 27 osób, a prawie 100 odniosło obrażenia. 1 lipca autokar pielgrzymkowy powracający z Medjugorje wypadł z drogi na rondzie w okolicach Balatonu na Węgrzech. Zginęło 19 pielgrzymów. Cztery dni później autokar jadący do Włoch miał wypadek w Austrii - straciło życie dwoje turystów. 14 lipca w Rumunii doszło do katastrofy autokaru wiozącego dzieci na wakacje do Bułgarii. Zginęło pięcioro z nich oraz kierowca.

W 2001 roku latem doszło do dwóch wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W lipcu na szosie w Bułgarii polski autokar zderzył się z ciężarówką, zginęło dwoje turystów. W sierpniu w Słowacji przewrócił się na poboczu inny autokar z Polski. Jedna osoba straciła życie, kilkanaście odniosło obrażenia.