Polacy sprawdzą superszybki kostium pływacki

Mateusz Sawrymowicz - mistrz świata z Melbourne na 1500 metrów stylem dowolnym - będzie pierwszym polskim pływakiem, który przetestuje nowy kostium LZR Racer firmy Speedo. Wczoraj dwa kolejne rekordy świata w tym kosmicznym kostiumie pobili Australijczycy.

Od 16 lutego na 16 rekordów świata aż 15 zostało pobitych w stroju LZR Racer. Ostatnie dwa wczoraj, podczas kwalifikacji olimpijskich pływackiej potęgi - Australii. Eamon Sullivan pokonał 50 m st. dowolnym w czasie 21,41 s, bijąc ten rekord po raz drugi w tym roku. Na mistrzostwach Europy na krótko najlepszy wynik na świecie odebrał mu Francuz Alain Bernard, oczywiście również startujący w odpowiednim stroju. W Sydney na listę rekordzistów wpisała się też Libbi Trickett (dawniej Lenton) - w stroju LZR Racer pokonała 100 m st. dow. w 52,88 s.

Na prośbę kilku narodowych federacji kostiumowi postanowiła się przyjrzeć bliżej Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA). - Coś musi być na rzeczy, skoro pływa w nim tylu rekordzistów - mówi Mateusz Sawrymowicz. Ale wiele wspólnego z szumem wokół kostiumu może mieć też to, że firma Speedo po prostu miała doskonałe rozeznanie, komu dostarczyć kostium w pierwszej kolejności.

Sawrymowicz prawdopodobnie założy ów strój podczas najbliższych mistrzostw Polski w Ostrowcu. Prawdopodobnie - o ile uda się go ekspresowo sprowadzić zza granicy. - Przeczytałem w "Gazecie Wyborczej" notatkę o superszybkim kostiumie Speedo. A my jesteśmy wyłącznym importerem produktów tej firmy na Polskę, Słowację i Czechy. Skoro kostium może pomóc, postanowiliśmy sprowadzić bezpłatny egzemplarz do testów dla polskich pływaków. Chcemy, aby się sami przekonali - mówi Tadeusz Gierak z firmy Fordex z Poznania.

Jeden kostium LZR Racer kosztuje ok. 800 dol. - Jednakże nie można go kupić, bo wyprodukowano tylko 300 sztuk - mówi Sawrymowicz. - To nie fair, bo dostęp do kostiumu mają tylko nieliczni.

Polski pływak będzie mógł założyć ten strój tylko na zawodach krajowych, takich jak mistrzostwa Polski. Na zawodach międzynarodowych polska reprezentacja pływa w kostiumach włoskiej Diany. Nowego stroju nie może założyć - ani w kraju, ani za granicą Otylia Jędrzejczak - ona ma swoją umowę z niemiecką Areną. W stroju Areny rekord świata na 400 m st. dowolnym podczas ME w Eindhoven pobiła Włoszka Federica Pellegrini - to właśnie jedyny z 16 rekordów nienależących do sportowców spod znaku Speedo.

Sawrymowicz do nowego kostiumu podchodzi z dystansem. - Dotąd specjalnie się tym nie interesowałem. Sprawdzę jednak i na pewno podzielę się opinią. Nie wolno jednak zapominać, że kostium jednak sam nie popłynie - mówi.