Marty: Chroni mnie immunitet

Szwajcarski senator Dick Marty nie ma zamiaru stawić się przed poznańskim Sądem Okręgowym - dowiedziała się ?Gazeta Wyborcza?. Pozew przeciwko Marty'emu złożył wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec. Zrobił to po tym, jak Marty oskarżył go o negocjowanie z Amerykanami powstania w Polsce więzień CIA

O sprawie jako pierwsza napisała "Gazeta". W lipcu 2007 r. ujawniliśmy, że europoseł Marek Siwiec złożył w poznańskim sądzie pozew przeciwko senatorowi Marty'emu. Szwajcar jest autorem raportu Rady Europy o tajnych więzieniach CIA. Z raportu wynika, że Siwiec jako szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego negocjował z Amerykanami powstanie więzień w Polsce. Siwiec od początku zdecydowanie temu zaprzeczał. Jednocześnie zażądał od Marty'ego wykreślenia swojego nazwiska z raportu. Pozew przygotował i złożył znany poznański adwokat, mec. Mariusz Paplaczyk.

Jak dowiedziała się "GW", do poznańskiego Sądu Okręgowego trafiła właśnie odpowiedź Dicka Marty'ego. Wynika z niej, że Szwajcar nie ma zamiaru stawić przed sądem, bo uważa, że chroni go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. - Jeżeli poznański sąd uzna taką argumentację, to na pewno wystąpimy o uchylenie Marty'emu immunitetu - powiedział "Gazecie" bliski współpracownik Marka Siwca.